Pravidelný trénink mozku udrží mysl v kondici
Déšť, vítr i první noční mrazíky. Na procházky nebo sportovní aktivity venku není ideální počasí, to ale neznamená, že se nemůže cvičit jinak, například vylepšovat intelektuální dovednosti. Pro takzvaný fitness mozku se nepotřebuje nic víc než chuť se zdokonalovat. Mozek se totiž musí trénovat obdobně jako svaly, bez jeho zapojování mohou synapse rychle zakrnět. Neurologové dnes již dobře vědí, že mozek se vyvíjí během celého života, mozkové buňky se mohou obnovovat, a dokonce opětovně navazovat spojení. Jak v pohodlí domova vylepšovat své mozkové schopnosti?
Cizí jazyky, matematika i hudba
Co znamená fitness mozku? Jedná se o proces získávání nových dovedností, při kterých se zapojuje mozek. Typicky se jedná o učení cizích jazyků nebo matematiky. Zklidnit mysl a sednout si ke stolu a naučit se každý den několik desítek slovíček zlepší fungování mozku a zvedne úroveň jazykové vybavenosti. Angličtina ani slovní úlohy nejsou to pravé? Co tedy vyzkoušet hru na hudební nástroje? Existují možnosti online kurzů i soukromé výuky, podobně funguje na mozek též tanec, který se může trénovat skrze televizní obrazovku v domácím prostředí.
Konec rutiny
Čtení, hraní šachů či jazykové kurzy vás neoslovili? Pak nezbývá než změnit rutinu, která je pro mozek neskutečně ubíjející. Podle lékařů, kteří se zabývají výzkumem Alzheimerovy choroby, je potřeba neustále podněcovat mozek aktivitami, které mohou být i fyzického charakteru. Pro podzimní dny doporučují stěhování či malování, nové uspořádání obývacího pokoje nebo ložnice, ale také skříněk v kuchyni. Změna každodenního rytmu pomáhá zůstat ve střehu zejména seniorům, protože jejich mozek se musí učit stále něčemu novému.
Aerobik i edu-kinestetika
Podle psychologů má fyzické cvičení zásadní vliv na stav mozku, přitom posiluje tělo. Pravidelné cvičení aerobiku zvyšuje objem šedé i bílé mozkové hmoty a podle výzkumu v Americké univerzitě v Illiniois zásadně zvyšuje úroveň kognitivních funkcí. Pro domácí prostředí také experti doporučují edu-kinestetiku, za kterou stojí doktor Paul E. Dennison, který vytvořil systém cviků pro „úpravu jednostranností“. Jednoduché cviky s prvky tajči a jógy zvyšují fyzickou zdatnost, k tomu mohou pomoci při dysgrafii a dyslexii, při potížích s pamětí nebo při nadměrné stresové zátěži.
Zdroj: https://acognitiveconnection.com/why-brain-training-is-important/