Sezóna klíšťat už začala. Chránit se je důležité neustále

Klíšťata jsou považována za jednu z největších přírodních hrozeb pro zdraví lidí žijících v našem klimatickém pásu. Národní fond zdraví varuje, že jejich činnost se jen zvyšuje a kousnutí může být pro nás velkým rizikem. Mezi nemoci přenášené klíšťaty patří hlavně lymská nemoc a encefalitida. Mnoho lidí si však ani nevšimne, že se stali obětí klíštěte, a všimnou si až následných symptomů nemoci.

Začátek sezóny

Sezóna klíšťat začíná stoupáním teploty na jaře. Začnou hledat hostitele, když je teplota kolem 5 stupňů Celsia, a zůstávají aktivní do konce října a listopadu. Pokud jsou však zimy mírnější, jejich sezóna může začít v lednu a trvat do prosince, což je celý rok. Vrchol roční aktivity klíšťat připadá na květen–červen a září–říjen, během dne jsou obzvlášť aktivní ráno – od 8 do 12 a poté od 16 do 20 hodin.

Mohlo by vás zajímat:  Jíst zdravěji je snadné. Vyvážený jídelníček nemusí stát majlant, stačí zavést drobné změny

Odborníci tvrdí, že pokud jde o klíšťata, nejsou už bezpečná místa – dnes se s nimi lze setkat všude a nemusíte chodit do lesa, abyste klíště chytili. Tito pavoukovci se vyskytují ve městech a na vesnicích, v lesích a na okraji města, v parcích, na loukách, na dětských hřištích, v domácích zahradách, na zelených pásech na silnici. Přitáhnutí do domu mohou přežít v interiéru mnoho měsíců.

Zdroj obrázku: Freepik

Hledání klíšťat

Chystáte-li se na procházku do lesa nebo na jiné místo, kde je výskyt klíšťat vysoký, oblečení by mělo pevně zakrývat pokožku. Vhodné je ošetřit pokožku a oblečení repelentem. Po návratu domů je důležité se převléknout a zkontrolovat, zda klíště nezůstalo na oblečení zvenku. Stejně tak zkontrolujte také svoji pokožku. Hledejte charakteristickou černou skvrnu.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se pocitu nadýmání přirozeně a v klidu. Pomoci si zvládne každý sám

Klíšťata jsou přitahována vůní potu, tělesnou teplotou a oxidem uhličitým, který vydechujeme. Jakmile jsou na našem těle, putují po pokožce a hledají nejlepší místo pro zakousnutí se. I když klíšťata najdeme na jakémkoli místě na těle, nejčastěji si vybírají hlavu, krk, oblast za ušima, pod pažemi, pod prsy, v oblasti lokte, pupíku, v tříslech, pod koleny, na zadku a mezi hýžděmi.

Zdroj: https://www.mosquitosquad.com/triad/about-us/blog/tick-control/what-makes-you-attractive-to-ticks-/, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://www.pethealthnetwork.com/dog-health/dog-checkups-preventive-care/ticks-are-everywhere, https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-tick-bites/basics/art-20056671