Pravidelný pohyb udrží tělo v kondici. Intenzivní sport ale může víc uškodit než pomoct
Jaká je zdravá hranice cvičení za týden? Podle WHO se jedná minimálně o 150–300 minut středně intenzivní fyzické aktivity týdně. A jak je to s intenzivním cvičením? Tady je potřeba být obezřetný, jinak hrozí následky, jakými jsou:
- snížená imunita,
- ospalost,
- bolest svalů.
Kdo všechno by se měl vyhýbat intenzivnímu cvičení?
Jaké jsou výhody fyzické aktivity?
Každodenní pohyb je nezbytností pro naše tělo a organismus, pokud jsme zdraví a schopní. Pohyb totiž minimalizuje riziko obezity a srdečních problémů a také ovlivňuje práci celého těla. Pravidelné cvičení nebo sportování zlepšuje kognitivní funkce, snižuje stres, zlepšuje kvalitu spánku, funguje jako protirakovinná profylaxe, chrání před aterosklerózou, posiluje imunitu, zpomaluje proces stárnutí, udržuje správnou hustotu kostí a zachovává pohyblivost kloubů.
Co si představit pod pojmem střední intenzita? Tak především se jedná o rychlou chůzi, jízdu na kole, tanec nebo plavání. Během těchto činností by se měla pohybovat srdeční frekvence na střední úrovni (stav, kdy můžeme normálně mluvit).
Pravidelným cvičením ke zhubnutí
Mnoho lidí dělá začátečnické chyby, když se po delší době nicnedělání pouští do intenzivního cvičení za vidinou rychlého zhubnutí. Hloupost! Takhle intenzivní trénink po delší době spíše uškodí, než prospěje. Nejlepší je postupně začít od nižší zátěže a postupně přidávat na intenzitě nebo přidat kardio. Půlhodinová procházka denně prospěje tělu více než 2 návštěvy v posilovně s intenzivním tréninkem.
Intenzivní pohyb je pro tělo šok a lidé, co nejsou zvyklí na takovou zátěž, to mohou zdravotně odnést. Většinou se jedná o lidi s autoimunitními chorobami nebo srdečními chorobami. Běh je označován za výborný způsob, jak zhubnout, ale na pozoru by měli být obézní lidé. Nejen že zatíží své klouby a kosterní systém, ale hrozí i bolesti a potencionální rehabilitace na několik let.
Možné kontraindikace
U lidí, kteří intenzivně cvičí, se mohou dostavit negativní reakce. Tím máme na mysli například sníženou imunitu, ospalost, bolesti svalů a kloubů a apatii. To bývá většinou důvodem, proč někteří přestanou cvičit.
Ne každý může intenzivně cvičit. V takovém případě se doporučuje pacientům chůze, jízda na kole nebo cvičení ve vodě. Pamatujte, že vždy by měl být trénink přizpůsoben tomu, co jsme schopni zvládnout. V opačném případě to může vést ke kardiologickým onemocněním, diabetu, rakovině, epileptickým záchvatům, astmatu, chronickému onemocnění močového systému a ledvin, tromboembolickým změnám, aneurysmatu, lokomotorickému onemocnění.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/intense-exercise-comes-with-risks-for-some-people-experts-caution