Problémy s plodností mohou přijít nečekaně. Spermie nabudí do akce dobré jídlo

Potrava patří k základním potřebám člověka. V porovnání se spánkem nebo pitím vydrží člověk bez jídla déle. Čas od času není špatné udržovat půst, aby mělo tělo šanci se plně zregenerovat. Každopádně pojďme se vrátit k poslání článku. Jídlo je zdrojem živin a energie, které jsou důležité pro stavbu těla a zachování všech funkcí včetně plození. Jaké potraviny mají příznivý vliv pro zlepšení plodnosti?

Podle výzkumu Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb v USA z roku 2015 může vysoká konzumace celých zrn, mononenasycených nebo polynenasycených olejů, zeleniny, ovoce a ryb podporovat plodnost u žen i mužů. Přirozená a zdravá strava během reprodukčních let udržuje všechny funkce v normě.

Mohlo by vás zajímat:  Poznejte infarkt během několika prvních vteřin. Včasný zásah dokáže zachránit život

Dlouhověkost v modrých zónách

Věděli jste, že jednotlivé kraje spadají pod určité zóny? Modrá zóna značí místa, kde se obyvatelé dožívají dlouhověkosti. Mezi ně patří například japonský ostrov Okinawa, řecký ostrov Ikaria, obec Seulo v Sardinii, poloostrov Nicoya v Kostarice a komunita adventistů sedmého dne v Loma Lindě v Kalifornii. Obyvatelé těchto komunit jedí převážně rostlinné produkty, ryby a mořské plody. Maso a mléčné výrobky nekonzumují takřka vůbec.

Celkově je strava těchto lidí nízkotučná a nízkokalorická. Riziko poruchy ovulace u testovaných žen bylo o 66 % nižší a riziko neplodnosti o 27 % nižší oproti ženám, které se řídí běžným jídelníčkem. Podobná kritéria splňuje středomořská strava, která obsahuje málo červeného masa, naopak je bohatá na rostlinné potraviny, obsahuje alespoň pět porcí zeleniny a ovoce denně, dále celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy a zdravé tuky.

Mohlo by vás zajímat:  Posilovat imunitu chemií není nejlepší nápad. To nejlepší na obranyschopnost najdete i v supermarketu
Zdroj obrázku: Freepik

Nejdůležitější složky pro plodnost

Důležitou složkou jsou především omega-3 mastné kyseliny z mastných ryb a olejných semen (lněné semínko, chia a ořechy). Zlepšují pohyblivost spermií. Vlašské ořechy zlepšují po 12 týdnech konzumace kvalitu, vitalitu, pohyblivost a morfologii spermií. Další složkou jsou antioxidanty, které si hravě poradí s volnými radikály. Mezi ně patří:

  • betakaroten,
  • selen,
  • zinek,
  • vitamíny C a E.

Vitamín D3 hraje významnou roli v ženské i mužské plodnosti. Vynikajícím zdrojem je rybí tuk a losos. Středomořská strava má tak celkově blahodárný vliv na mužské spermie.

Mohlo by vás zajímat:  Až čtyři šálky kávy denně přinesou tělu samá pozitiva. Kromě jednoho druhu

Bylinky pro lepší plodnost

Mnišský pepř nebo také drmek pomáhá také při problémech s plodností. Tato rostlina pomocí hypotalamu a hypofýzy inhibuje produkci prolaktinu a obnovuje rovnováhu mezi progesteronem a estrogeny.

Zdroj: https://www.laurelfertility.com/foods-to-eat-increase-fertility/