Plavání utuží nejen kondičku. Skvěle působí především na mozek a dobrou náladu

Plavání je pro naše zdraví velmi přínosné. Tato činnost je velmi uvolňující a pomáhá odplavit přebytečný stres. Navíc skvěle podpoří okysličení celého těla, a tím blahodárně působí na náš mozek.

Mozek přistupuje k plavání jako k meditačnímu cvičení. Mozkové funkce se zlepšují, protože během plavání okysličujeme celé tělo a mozek samotný obzvlášť. Možná jste si sami všimli, že když se dostanete do vody, tak se vám automaticky zvedne nálada a ustupuje únava a deprese. Nedávno byla dokonce dokončena studie, která se zabývala tím, jak vlastně náš mozek reaguje na plavání. A na výsledky této studie se dnes podíváme.

Mohlo by vás zajímat:  Plank posílí nejdůležitější svaly v těle. Při každodenním cvičení přinese překvapivé výsledky

Co tato studie odhalila?

Studie Dr. Howarda Cartera z University of Western Australia, School of Sport Science ukázala celkem zajímavé skutečnosti. Například to, že během ponoření do vody na úrovni srdce je průtok krve v mozku vyšší. Průtok do střevních mozkových tepen dosáhl navýšení až čtrnáct procent a do zadních mozkových tepen se průtok zvýšil přibližně o devět procent. Toto zjištění tedy jasně dokazuje, že plavání má pozitivní vliv na chod našeho těla a mozku obzvlášť.

Mohlo by vás zajímat:  Jóga zlepšuje flexibilitu, snižuje stres a posiluje koncentraci
Zdroj obrázku: Freepik

Plavání dokáže zlepšit naši duševní pohodu hned několika způsoby

  • Uvolňuje endorfiny. Během plavání naše tělo dokáže proměnit přebytečné stresové hormony na relaxační. A rovněž díky tomuto uvolnění stresu podporuje růst nových buněk v mozku.
  • Je to výborný způsob cvičení. Během plavání rozhýbeme všechny naše svaly, plíce a velmi málo opotřebováváme klouby. Pokud si párkrát do měsíce zajdete na bazén, tak uděláte pro své tělo to nejlepší, co můžete. Navíc se zlepší vaše emocionální pohoda, což není na škodu.
  • Eliminujete vnější vlivy. Stačí se na malou chvíli ponořit do vody a všechny zvuky z okolí jsou rázem přerušeny. Všechno se zdá jednodušší a vy se dokonale zrelaxujete.
Mohlo by vás zajímat:  Milujete běhání? Vyvarujte se těmto nejčastějším chybám

Podrženo a sečteno: plavání je výborné cvičení pro každého z nás a navíc je dokázáno, že má blahodárný vliv na naše zdraví.

Zdroj: https://theconversation.com/swimming-gives-your-brain-a-boost-but-scientists-dont-know-yet-why-its-better-than-other-aerobic-activities-164297, https://www.lifehack.org/450951/how-swimming-changes-your-brain-and-makes-you-mentally-healthier, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24553298/