Správná strava po tréninku pomůže zregenerovat svaly. Chybět v ní nesmí tři základní složky

Strava je jedním z klíčových prvků péče o zdraví. Hezká postava není jen výsledkem cvičení v tělocvičně. Vyvážená jídla nám umožní nejen zhubnout, ale také zajistit rychlejší regeneraci. V dnešním článku vám doporučíme, co je vhodné ke konzumaci po tréninku.

Strava po tréninku je důležitá

Mnoho lidí vynechává jídlo před a po tréninku. Po cvičení často necítíme hlad. To ovšem neznamená, že si to můžete dovolit. Trénink je vnímán tělem jako stresující situace. Je spojen s rozpadem proteinů, které vytvářejí svaly. Kyseliny, které můžeme po určité době cítit, jsou způsobeny destrukcí svalové tkáně.

Když jíme správně, svaly se rychle regenerují a stávají se silnějšími. Pokud neposkytneme svému tělu dostatečné živiny, proces rozkladu proteinů se nezastaví tak rychle a náš stav se může zhoršit. Jídlo po tréninku by mělo být dobře vyvážené. To znamená, že by mělo sestávat z uhlohydrátů, bílkovin a zdravých tuků. Každá složka má svoji vlastní funkci.

Zdroj obrázku: Freepik

Vhodná strava

Sacharidy, zvláště jednoduché, jsou nejlepším zdrojem energie. Tělo je rychle stráví a transformuje je na glykogen. Jeho přítomnost ve stravě zlepší vytrvalost. Je třeba je konzumovat před i po tréninku, aby vyplnily mezery. Bílkoviny jsou nejdůležitějším prvkem, pokud nám záleží na urychlení regenerace. Jsou to zdroje aminokyselin. Pomáhají nejen obnovit poškození, ale také zvyšují svalovou hmotu. Tuky kvůli svému vysokému kalorickému obsahu nejsou populární živinou u lidí, kteří chtějí zhubnout. Toto je chyba.

Mohlo by vás zajímat:  Plavání utuží nejen kondičku. Skvěle působí především na mozek a dobrou náladu

Konzumace zdravých tuků při každém jídle zlepšuje fungování našeho těla a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Bez ní není možná absorpce některých vitamínů. Po tréninku byste měli sáhnout po libovém mase, vejcích, tvarohu, řeckém jogurtu nebo rybách. Jako přílohu můžete zvolit quinou, celozrnné nudle, hnědou rýži, ovesnou kaši, zeleninu, ovesné vločky nebo ovoce. Tuky hledejte v avokádu, arašídovém másle, olivovém oleji nebo lněném oleji.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/the-best-foods-to-eat-after-a-workout-3121369