Porce vlašských ořechů a mandlí působí skvěle na srdce i mozek

Rozdělení potravin na zdravé a nezdravé je důležité, ale není to jediným parametrem, který je třeba zohlednit při sestavování jídelníčku. Důsledky konzumace konkrétních výrobků závisí nejen na jejich výživové hodnotě, ale i na množství porcí. Správné množství je rozhodující i pro ty nejzdravější pochoutky.

Vlašské ořechy

Tyto ořechy se považují za nejzdravější ořechy na světě, ale také za jedny z nejkaloričtějších. Ve 100 gramech je více než 650 kcal. Je to silný nárůst energie, proto nejlepším množstvím ke konzumaci vlašských ořechů, jakož i všech ostatních je velikost hrsti. Koneckonců každý z nás má jinou velikost žaludku a ruky. Podle tohoto měřítka snadno odhadneme přesnou míru přesně pro sebe.

Mohlo by vás zajímat:  Syndrom vyhoření může potkat každého. Pořádná změna prospěje a zažene osobní krizi

Nejzdravější ořechy na světě oplývají esenciálními nenasycenými mastnými kyselinami s důrazem na omega-3, které jsou pro zdraví nejžádanějším typem tuku. Mají příznivý vliv na práci mozku, srdce a kardiovaskulárního systému. Vlašské ořechy jsou pokladnicí důležitých vitamínů B a hořčíku pro správné fungování nervového systému a draslíku potřebného pro zdraví srdce.

Zdroj obrázku: Freepik

Mandle

I když oficiálně nepatří mezi ořechy, obvykle se k nim řadí. Stejně jako ořechy i mandle kombinují dvě vlastnosti: vysoká hladina kalorií jde ruku v ruce s vysokou výživovou hodnotou. Ve 100 gramech mandlí je 575 kcal. V tomto případě bude také fungovat množství odpovídající hrsti. Stejně jako vlašské a lískové ořechy i mandle oplývají látkami, které podporují práci srdce a celého kardiovaskulárního systému.

Mohlo by vás zajímat:  Typickým zimním nemocem můžeme předejít. Základem je správná prevence a silná imunita

Důležitou výhodou mandlí jsou aminokyseliny, které obsahují zejména fenylalanin, tedy endogenní aminokyselinu, kterou tělo nedokáže produkovat, ale je potřebná pro jeho nepřetržité fungování. Stojí za to sáhnout po mandlích zvláště tehdy, když se dny zkracují a nálada klesá. Fenylalanin má příznivý vliv na fungování nervového systému, pohodu a náladu. Někdy se nazývá přírodním antidepresivem.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-disease/in-depth/nuts/art-20046635