Popel z krbu nebo ohniště má praktické využití. Podpoří rostliny a pomůže proti škůdcům

Máte doma krb, kotel, ohniště nebo gril? V tomto případě máte doma hotový poklad. Popel můžete použít na zahradě mnoha způsoby. Ušetříte tím za hnojivo i další produkty, které možná na zahradu kupujete. Popel obsahuje velké množství minerálů a živin, které hodně pomohou půdě i rostlinám. Řekneme vám, jak můžete popel použít a využít ho na maximum.

Přírodní hnojivo pro rostliny

Popel z ohniště i krbu obsahuje hodně vápníku, draslík, fosfor a mnoho dalších minerálů. Všechny jsou velmi prospěšné pro rostliny na vaší zahradě. Stačí, když vezmete vychladlý popel a rozptýlíte ho po zahradě a záhonech. Pomůžete zlepšit pH půdy a získáte přírodní hnojivo zadarmo.

Mohlo by vás zajímat:  Vyčistit brýle je snadné, málokdo to však umí. Špatnými prostředky se mohou nenávratně poškodit

Odstranění škůdců

Domácí popel obsahuje také látky, které vám pomohou s některými druhy škůdců. Mravenci, slimáci a mnoho dalších druhů škůdců nesnáší popel a jeho obsah. Jestli s nimi máte problém, stačí popel rozsypat kolem záhonů a škůdců se zaručeně zbavíte. Zkuste to a nebudete této metody litovat.

14653028
Zdroj obrázku: Freepik

Skvělá složka na kompost

Máte-li na zahradě kompost, můžete zlepšit jeho pH, dodat živiny a podpořit rozklad surovin. Využít ho můžete také na neutralizaci kyselého kompostu nebo kyselého substrátu. Opět ho stačí jen rozptýlit na kompost a trochu ho promíchat.

Mohlo by vás zajímat:  Dostat žvýkačku z vlasů, oblečení nebo bot lze několika způsoby

Odstranění plevele

Popel můžete využít také k potlačení růstu plevelů na zahradě. Sice je tímto způsobem přímo neodstraníte, pokud ho již máte na zahradě, ale po jeho odstranění zabráníte tomu, aby znovu vyrostl. Jestli se nechcete s plevelem tolik potýkat, měli byste zkusit tuto metodu.

Odrazení zvířat ze zahrady

Některá zvířata nesnáší zápach a strukturu popelu. Patří mezi ně např. kočky, psi nebo hlodavci. Chodí vám na zahradu kočky od sousedů? Nasypte popel na místo, kam chodí nejvíce a jistě jim hodně znepříjemníte návštěvu vašeho pozemku. Většina lidí ale popel používá hlavně jako přírodní hnojivo, které získáte zadarmo.

Zdroj: https://www.fitzpatrick-fuels.co.uk/reusing-your-wood-ash