Lalokonosec poškozuje kořeny i listy rostlin. Během zimy dokáže rostliny zcela zničit

Tito přehlédnutelní škůdci dokážou zkomplikovat život i zkušeným zahrádkářům. Jedná se o lalokonosce. Dospělí lalokonosci napadají a ničí listy, kdežto larvy likvidují kořenové systémy. Je důležité včas zjistit jejich přítomnost a vědět, jak své rostliny před nimi ochránit. Tito škůdci dokážou způsobit úhyn i nejsilnějších trvalek. Lalokonosec nejčastěji útočí na okrasné rostliny a ovocné keře.

Kdo je to lalokonosec

Lalokonosec patří do specifického rodu bezkřídlých brouků. V dospělosti dorůstá 10–20 mm. Má tmavě hnědou nebo černou barvu. Lalokonosec je dobře rozpoznatelný podle výrazných tykadel. Tito brouci se snadno a rychle množí, proto je potřeba rychle zasáhnout, pokud zjistíme jejich přítomnost na našich rostlinách. Larvám lalokonosce nevadí ani zima. Přezimují totiž v půdě, kde se i vyvíjí. Larvy mají šedou barvu těla a hnědou hlavu. Jsou velmi nebezpečné hlavně pro kořeny rostlin, protože se ihned po vylíhnutí začnou kořeny živit. Na podzim a v zimě je jejich aktivita největší.

Mohlo by vás zajímat:  Chraňte svůj notebook před nízkými teplotami. Předejdete jeho poškození
Zdroj obrázku: Freepik

Jak škůdce poznáme a kde ho najdeme

Pokud k nám zavítal lalokonosec, poznáme ho jednoduše podle ohryzaných listů, poupat a mladých výhonků. Co se týká larev, je obtížnější je objevit. Jejich přítomnost zjistíme tak, že rostlina začne působit dojmem vadnutí. Mezi oblíbené rostliny těchto škůdců patří především brambořík, maliny, jahody, kapradiny, rododendrony a další. Útočí hlavně na tlustolisté rostliny.

Účinný boj s lalokonoscem a jak mu předejít

Boj s těmito škůdci není nic lehkého. Brouci se živí především v noci, takže je přes den prakticky nemožné je vidět. Na jejich likvidaci budeme potřebovat postřik, který obsahuje výtažek z pelyňku. Důležité je zalévat rostliny speciálními přípravky, abychom zlikvidovali i larvy. Říjen je ideální měsíc, kdy se do boje pustit. Tyto škůdce si často přivezeme společně s novou rostlinou ze zahradnictví, proto se vyplatí každou novou květinu vždy pečlivě zkontrolovat.

Zdroj: https://www.thespruce.com/vine-weevil-removal-prevention-5524871