Ovocnou úrodu před špačky ochrání zvukové nebo vizuální plašiče
Léto je tady a plody se tak na většině stromů začínají pomalu objevovat. Z toho nejásají pouze majitelé sadů, ale také milovníci ovoce. Mezi ty ovšem patří i špačci. Tento druh ptáků je známý tím, jak dokáže vyzobat úrodu ze zahrady, ale i z celé úrodné oblasti. Obzvláště k podzimu jsou tito ptáci opravdu nenasytní. Jak s nimi tedy vycházet tak, aby nám úrody zůstalo co nejvíce?
Je opravdu třeba špačky ze sadů vyhánět?
To, zda se špačky na zahradě mít vyplatí, či ne, je na posouzení každého. Tito tvorové jsou totiž všežravci. To znamená zejména to, že se nezaměřují pouze na vaše plodiny, ale i na parazity a škůdce, které by těmto plodům mohli ublížit. Obzvláště v jarních a letních měsících pak špačci dokážou efektivně snížit počet slimáků, mšic a dalších drobných škůdců. Každé hejno se ale chová trochu jinak a je tak dobré případy individuálně posoudit.
Zmatení smyslů bude fungovat na jedničku
Stejně jako u lidí se i u špačků dají smysly zmást. Využít proti nim můžete jak sluch, tak zrak. Co se sluchu týče, stejně jako většina zvířat nemají špačci rádi hlasité zvuky. Začít tak můžete tím, že si při obstarávání stromů pustíte hlasitou hudbu. Existují i speciální přístroje, které budou vydávat ptákům nepříjemné frekvence. Zahrádkáři také doporučují umístění prázdných lahví a plechovek do sadů.
Zrak můžete ošálit naprosto jednoduše, mnozí pěstitelé tisknou obrázky dravců, aby špačky odradili. Stejně tak můžete na pozemek umístit i makety. Pro tento účel můžete využít i prakticky cokoli, co najdete doma. Na stromy stačí pověsit třeba starý cár stuhy, balónek, draka či cokoli jiného, co najdete. Ve větru se pak budou tyto předměty hýbat a špačky děsit. Zrak špačků můžete ošálit i pomocí světla. Na tuto metodu se vám budou hodit stará CD. Ta na stromy zavěste a světlo se od nich bude odrážet.
Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-get-rid-of-starlings/