Odpolední spánek zlepšuje paměť, koncentraci a dodá energii

Odpolední zdřímnutí přináší výhody. Vědci studovali u lidí, kteří krátce spí během dne, jak se jim zlepšila nálada a paměť. Účinnost zdřímnutí byla testována ve čtyřech různých spánkových vzorcích.

Klady usínání

Zdřímnutí během dne může mít výhody, což naznačuje nedávný výzkum, ale také se můžeme cítit unavenější a ospalejší. Krátký spánek nám může pomoci regenerovat. Studie byla provedena výzkumníky z Národní univerzity v Singapuru na 32 mladých lidech. Po standardním nočním spánku byli testováni ve čtyřech spánkových vzorcích: při probuzení, po 10minutovém zdřímnutí a po 30 a 60 minutách denního spánku. Tyto studie byly rozloženy do několika dnů. Vědci studovali náladu, ospalost a kognitivní výkon v intervalech 5, 30, 60 a 240 minut po probuzení. Zjišťovali, jaké výhody spánek přinesl během dne a jak zdřímnutí ovlivňuje paměť a koncentraci.

Mohlo by vás zajímat:  Veganství je stále populárnější i mezi sportovci. Atleti by měli zvážit pro a proti
Zdroj obrázku: Freepik

Všeobecné zlepšení

Dr. Ruth Leong z univerzity v Singapuru říká, že u lidí, kteří spali mezi 10–60 minutami během dne, byly všechny ukazatele lepší, u paměti, koncentrace i energie. Zlepšení nálady a bdělosti trvalo až 4 hodiny po probuzení, což znamená, že i krátký denní spánek přinese odpočinek. Zlepšuje se také fungování metabolismu. Odpočinek během dne se doporučuje především lidem s hormonálními problémy, nemocemi štítné žlázy nebo diabetem 1. typu. Spánek zefektivňuje práci lidského mozku. Jiné studie také prokázaly, že zdřímnutí pomáhá při léčbě poruch spánku. Díky krátkému spánku odpoledne snadněji usneme večer a snížíme počet probuzení v noci.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelné procházky přinesou klid i spoustu nové energie. Přirozený pohyb člověku jenom prospěje

Kdy raději nespat?

Odpolední zdřímnutí se nedoporučuje hned po vydatném jídle. Pokud tehdy usínáte, může dojít k narušení sekrece inzulínu slinivkou a vyvine se diabetes 2. typu. Máte-li problémy s večerním usínáním, krátký odpočinek během dne může způsobit, že usnete později a ráno budete ospalí. To může vést k poruchám cirkadiánního rytmu a nočního spánku.

Zdroj: https://medicine.nus.edu.sg/news/take-a-30-minutes-afternoon-nap-for-a-mid-day-refresh-and-memory-boost/, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/can-a-nap-boost-brain-health, https://academic.oup.com/sleep/advance-article/doi/10.1093/sleep/zsad025/7034889, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/is-your-daily-nap-doing-more-harm-than-good, https://ina.iq/eng/25664-a-short-afternoon-nap-can-boost-your-memory-and-mood-for-hours-study-reveals.html