Ochrana balkonu před holuby: využít lze jednoduché metody

Holubi patří mezi nejnenáviděnější škůdce ve městech. Znečišťují prostranství, navíc svými zobáky likvidují fasádu, omítku nebo vápencové obložení. Jsou nadto nositeli různých patogenů a jejich trus se řadí mezi agresivní alergeny. Nejčastěji se objevují v centrech velkých měst, na náměstích a v okolí kostelů, bohužel s jejich vytlačováním se posunují též do rezidenčních oblastí, kde si hledají domov na balkonech činžovních a rodinných domů. Jak zamezit jejich přítomnosti právě na vašem balkoně?

Pozor na hnízda

Nezvaní hosté si vyhlížejí lokality, kde by se mohli usídlit a založit hnízdo. Je třeba pamatovat na to, že samotná hnízda se nesmí likvidovat, když jsou v nich vajíčka nebo holoubata. Holubi se nadto nesmí zabíjet nehumánním způsobem nebo za pomoci agresivních chemikálií a jedů či střelbou. Vhodnější je proto využít preventivních opatření a vůbec nedopustit, aby se tito vetřelci usídlili právě na vašem balkoně nebo terase. Možností se nabízí několik, často se musí vyzkoušet kombinace různých opatření.

Mohlo by vás zajímat:  Prořezání stromů na zahradě se může prodražit. Předpisy stanovují přísná pravidla
Zdroj obrázku: Freepik

Sítě proti holubům

Jistě jste si všimli, že na různých památkách a historických domech se objevují sítě a bodáky. Sítě jsou zárukou toho, že se ptactvo nedostane vůbec k zábradlí nebo na balkon. Zamezit fyzicky v přístupu na terasu či balkon je nejefektivnější. Sítě lze instalovat svépomocí nebo existují společnosti, které se instalací zabývají. Okna a parapety se mohou též osadit bodáky s gumovými hroty, které neumožní holubům usazení do daného místa, a zamezí se tak vzniku hnízda.

Mohlo by vás zajímat:  Zrušení dětského hřiště mezi domy je správné, místní mají konečně klid, tvrdí obyvatel sídliště

Figurína dravce i ozdoby

Neméně účinná je instalace dravce, tedy ne živého, ale jeho figuríny. Holub se zalekne a balkonu se vyhne, ale pozor, je nutné dravce přesunovat, aby si opeřenec nezvykl na jeho přítomnost. Pomohou též různě barevné ozdoby, stará cédéčka, dětské větrníky nebo sáčky. Kromě vizuálních odlesků odradí holuby rovněž pachy, mezi doporučované patří naftalen, který je jistojistě odpudí. Populární jsou taktéž elektronické plašiče, které vyluzují ultrazvukové tóny pro lidské ucho neslyšitelné, také pro ně platí, že se musí pravidelně měnit, aby si na ně dotěrní holubi nezvykli.

Zdroj: https://www.realmissolliesoakland.com/how-to-avoid-pigeons-in-balcony/