Poklad z nebe. Dešťovou vodu je škoda používat jen k zalévání, přinášíme šest dalších využití

Vlastníte zahradu nebo zahrádku a máte bečky? Jejich využití je známé, především pro nashromáždění dešťové vody. Nejen že ušetříte peníze, ale ulevíte i planetě a rozhodně stojí za to vědět, jaké využití může mít v domácnosti nebo na zahradě.

Dešťová voda vzniká kondenzací vodní páry v atmosféře a jejím dopadem na zemský povrch právě ve formě dešťové vody nebo sněhu. Složení dešťové vody je jiné, než jakou známe u destilované. Vše záleží na kvalitě vzduchu před srážkami. Nicméně obsahuje méně iontů vápníku a hořčíku, takže je měkčí než voda, kterou používáme každý den.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštanům je od nepaměti připisována magická moc. Položené na oknech odradí nezvané návštěvníky

Proč nepít dešťovou vodu, ale je vhodná k zalévání rostlin?

Neutrální pH destilované vody dosahuje hodnoty 7, kdežto u dešťové vody dosahuje 5,5–6, což z ní dělá kyselou kapalinu. Ta není vhodná k pití a toto číslo je odrazem vysokého obsahu dusíku, kyslíku a oxidu uhličitého. Krom výše zmíněných obsahuje různé druhy mikroorganismů a minerálních solí. Toto nejsou jediné problémy, ale hlavními jsou saze, písek a pyl, což může způsobit komplikace pro náš organismus. I přesto, že někteří lidé využívají dešťovou vodu k umývání nádobí, nedoporučuje se to.

Hodí se dešťová voda k zalévání rostlin v domě a na zahradě? Určitě ano, teplota dešťovky je totiž podobná jako teplota vzduchu. Dalším důvodem je měkkost vody. Voda z deště je kyselá a obecně obsahuje méně chlóru a fluoru.

Mohlo by vás zajímat:  Ideální zálivka dokáže se zahradou divy. Důležité je nepromeškat správný čas
Zdroj obrázku: Freepik

Jak sbírat dešťovku?

Jako vhodné řešení se nabízí bečky, které zachytí dešťovou vodu, nebo nějakou nádobu nastrčit pod svod okapu. Nabízí se možnost investovat do:

  • podzemní nádrže,
  • nadzemní nádrže.

Důležitým kritériem je vybrání vhodného materiálu, aby se v nich nemnožily bakterie.

Využití dešťovky

Dešťovou vodu můžete využít k praní prádla, ať už ručně, nebo to vyřešit přípojkou k pračce. Z koupelny se přesuneme na toaletu, kde ji můžete využít ke splachování. Do třetice najde využití opět v domácnosti, a to jako čisticí prostředek na parapety nebo zahradní nábytek. Z domova se přesuneme do našeho auta, kde ji můžeme využít k jeho umytí. Že se vrátíme opět do domácnosti? Ano, stejně tak lze umýt i zrcadla či okna, protože nezanechává šmouhy. V posledním tipu se ponoříme do osobní péče. Pokud toužíte po měkkých a hladkých vlasech, připravte si domácí oplachy z dešťovky pro vaše vlasy.

Zdroj: https://keylifehomes.com/10-uses-for-rain-water/