Kolonu na cestách jde zvládnout v klidu

Když při jízdě v koloně zůstanete v klidu, prospějete tím nejen sobě, cestu zpříjemníte také ostatním řidičům, byť chápeme, že když uvíznete v koloně, myslíte hlavně sami na sebe. V každém případě bohužel stále platí, že navzdory rozvoji online navigací jsou kolony na dálnicích a nejen na nich stále častým jevem. Vyskytují se hlavně v době zimních dovolených, kdy je však na vině především nepříznivé počasí a nedostatečně udržované povrchy, a ještě častěji během letních prázdnin. Tedy v době, kdy nejen Češi ve velkém vyráží na rodinnou dovolenou do slunného Středomoří.

Mohlo by vás zajímat:  Léto přináší řidičům na silnice jiné komplikace než ostatní roční období

Naplánujte objízdné trasy

Při dojíždění do práce nebo třeba při cestě na chalupu asi moc možností, jak se kolonám vyhnout, nemáte. Ale když vyrazíte na vysněnou dovolenou a čeká vás trasa dlouhá tisíc kilometrů, určitě byste se měli podívat, zda jsou na ní nějaké vhodné objízdné trasy. Pokud by se stalo, že se na dálnici vytvoří kolona, navigace vás před ní bude moci varovat a svést vás na alternativní cestu, která bude sice delší, ale kvůli koloně mnohem rychlejší.

Mohlo by vás zajímat:  Praktické rady pro rychlé a bezpečné odstranění námrazy z vozidla
Zdroj obrázku: Freepik

Mějte své emoce pod kontrolou

Pokud už vás potká taková smůla, že uvíznete v koloně, které se nebudete moci vyhnout, neklesejte na mysli. Udržet pozitivní náladu, například pomocí poslechu oblíbené hudby či zajímavého programu v rádiu, je důležité proto, abyste za volantem nezačali být nervózní, nebo dokonce agresivní. Statistiky ukazují, že dokážou-li řidiči udržet své emoce na uzdě, kolony popojíždí plynuleji a v konečném důsledku i rychleji.

Držte se jednoho pruhu

Možná máte pocit, že ostatní pruhy vždycky jedou rychleji než ten váš. Není to nic neobvyklého. Pravdou nicméně je, že pruhy v kolonách popojíždějí zhruba stejně rychle a případné nesrovnalosti mívají na svědomí hlavně řidiči, kteří přejíždějí z jednoho pruhu do druhého. Takové chování celé situaci rozhodně nepomáhá, a tak asi nepřekvapí, že dopravní experti jednoznačně doporučují vybrat si jeden pruh a toho se držet.

Zdroj: https://www.dubizzle.com/blog/cars/stay-calm-traffic-jam