Nenáviděný plevel se snadno promění v cenné hnojivo. Rostliny posílí a ochrání před škůdci

Kopřiva patří mezi plevel, od kterého je lepší držet ruce dál. Na druhou stranu je tato rostlina proslulá svými léčivými vlastnostmi. Proto bychom na ni neměli úplně zapomínat a házet ji do jednoho pytle s ostatními druhy plevelných rostlin. Kromě jejích léčivých účinků ji můžete využít jako hnojivo. Pokud pěstujete rajčata, tím spíš byste měli zbystřit. Díky kopřivovému hnojivu budou rajčata:

  • kyprá,
  • šťavnatá,
  • odolná vůči patogenům.

Kdy sbírat kopřivy a proč jim dát šanci

Vlastnosti kopřivového hnojiva jsou bohaté. Obsažené složky dusík, draslík a hořčík jsou jednou z hlavních živin pro bujný růst rajčat. Kopřivy jsou doslova pokladnicí železa, vápníku, křemíku a zinku. Proč si vybrat toto hnojivo? Rajčata jsou náročná, co se týče pěstování, potřebují přikrmovat a jsou náchylná k napadení houbovými chorobami a škůdci. Pomocí tohoto posilujícího koktejlu dokážete dosáhnout lepších výsledků úrody než za použití syntetických hnojiv.

Mohlo by vás zajímat:  Na trávníku se vodou šetřit nevyplácí. Jedině správná zálivka vytvoří na zahradě hustý koberec
Zdroj obrázku: Freepik

Pro přípravu hnojiva potřebujete začít sbírat kopřivy na jaře. Nejméně prospěšných látek obsahuje kopřiva totiž v období, kdy kvete, což je období mezi červnem až koncem září. Duben a květen je nejcennějším obdobím pro sběr kopřiv.

Jak vyrobit kopřivové hnojivo

Příprava je velice snadná, zvládne ji i naprostý začátečník. Budete potřebovat 1 kg čerstvé kopřivy a 10 litrů vody. Listy kopřivy nakrájíme na menší kousky a umístíme těsně na dno plastového kbelíku. Zalijeme vodou a necháme 1–2 týdny odležet, než vykvasí. Přesná doba záleží na podmínkách. Obsah kbelíku je třeba alespoň jednou denně promíchat. Výsledkem fermentačního procesu může být pěna a štiplavý nepříjemný zápach. Pro jeho zmírnění zkuste přidat trochu čedičové mouky. Posílíte tím i vlastnosti přírodního hnojiva.

Mohlo by vás zajímat:  Dovolte hortenziím na jaře znovu rozkvést a postarejte se o ně právě teď

Hnojivo je připraveno, až zmizí charakteristická pěna. Podmínkou pro správné použití je zředění kejdy s vodou v poměru 1 : 10. Hnojivo používejte jednou za 2 týdny. Rostliny porostou rychleji a zároveň budou fungovat jako odpuzovač škůdců.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/nettle/nettle-as-fertilizer.htm