Nulová tolerance za volantem má smysl. Každý člověk reaguje na alkohol po svém

Alkohol za volantem může mít fatální následky. Dle našich zákonů není přípustné žádné minimální množství, které lze při řízení v krvi mít, a pokud policie při kontrole opilého řidiče odhalí, nezřídka to skončí pokutou, či dokonce zabavením řidičského průkazu. Pokud se přítomnost alkoholu prokáže po dopravní nehodě, je situace ještě mnohem vážnější.

Každé tělo je jiné

Spousta řidičů se spoléhá na obecné kalkulačky střízlivosti, které jsou ovšem nespolehlivé, jelikož každé tělo reaguje na alkohol jiným způsobem. Zatímco u jednoho člověka vypití piva nezpůsobí žádné změny v chování nebo reakcích, u jiného dochází k závratím, zpomalení nebo nezřetelné řeči.

Mohlo by vás zajímat:  Tropické noci brání kvalitnímu spánku. Dopady sníží správné větrání a hydratace

Proto žádné výpočty nemohou plně zaručit, že jsme už střízliví. Konzumace jednoho piva se může v krvi projevit ještě několik hodin po vypití, protože se alkohol v každém organismu metabolizuje jinak. Míru střízlivosti kromě druhu vypitého alkoholu může ovlivnit také věk, pohlaví, váha, jídla konzumovaná spolu s alkoholem, celkový zdravotní stav a doba, po kterou byl alkohol požíván.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč je alkohol při řízení tak nebezpečný?

U každého člověka je doba, po které může znovu usednout za volant, jiná. Obecné příklady uvádějí, že muž střední postavy ve věku 40 let, který po konzumaci alkoholu odpočíval, jedl pravidelně během dne a netrpí žádným chronickým onemocněním, bude po jednom velkém pivu střízlivý za 2 hodiny a po malém pivu, sklence vína nebo po panáku silnějšího alkoholu za hodinu.

Mohlo by vás zajímat:  Parkování auta v obýváku má svá specifika

Alkohol ovlivňuje fungování lidského nervového systému, což může vést k vážným vedlejším účinkům. Už 0,2 promile alkoholu může způsobit poruchy motorické koordinace, problémy s rovnováhou, pohybem v přímém směru a poruchy vidění. Při 0,5 promile se výrazně zpomalují reakce, dochází k nerovnováze a zhoršení motorické koordinace. Více než 1 promile se projevuje podrážděností, neschopností logicky myslet a předvídat situaci.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/how-long-does-alcohol-stay-in-your-system/