Nízkoglykemická dieta pomůže shodit nadbytečná kila. Má pět zásad

Existuje nesčetně diet, které mají za cíl shození nadbytečných kilogramů. Nízkoglykemická dieta je vhodná pro všechny, kteří touží zhubnout, současně je povinností pro pacienty s cukrovkou nebo jiným závažným onemocněním. Jídelníček založený na snížení přísunu cukrů může být velmi účinným prostředkem pro zlepšení zdravotního stavu, je ale třeba dodržovat určitá pravidla. Hlavním úkolem v rámci tohoto stravovacího režimu je čtení etiket. Jaká další pravidla jsou při této dietě klíčová?

Proč držet nízkoglykemickou dietu?

Nejčastějším důvodem pro volbu této diety jsou kila navíc. Nadváha nebo obezita ohrožují zdraví, zatěžují kardiovaskulární a oběhový systém, kloubní aparát těla a vedou k rozvoji dalších zdravotních obtíží včetně metabolických. Tato dieta je rovněž doporučována lékaři pacientům s metabolickými onemocněními, s cukrovkou, s inzulínovou rezistencí nebo s prediabetem neboli narušenou glukózovou tolerancí. Principem diety je konzumace výrobků s nízkým glykemickým indexem (GI), které obsahují pouze přírodní cukry.

Mohlo by vás zajímat:  Léčba oparu může být krátká. Hlavní je včas ho poznat a aplikovat účinnou metodu
Zdroj obrázku: Freepik

Pět pravidel nízkoglykemické diety

  1. Jídelníček musí tvořit potraviny s nízkým glykemickým indexem nepřesahujícím hodnotu 55, což platí zejména pro ovoce, zeleninu, maso, ryby, vejce, ořechy a semínka nebo luštěniny.
  2. Stěžejní roli v jídelníčku hrají celozrnné výrobky, které mají vysoký obsah nestravitelných sacharidů a vlákniny, což má vliv na harmonizaci glukózy v krvi a oddálení pocitů hladu.
  3. Cukr se musí zcela vyřadit z jídelníčku, nahrazovat se nesmí ani medem. Současně se musí eliminovat také výrobky s obsahem sacharidů, je proto vhodné pečlivě číst etikety.
  4. U zeleniny je vhodné volit syrové varianty, například syrová mrkev má GI 30, ale po uvaření už GI 85. Mezi doporučované tepelné úpravy patří vaření v páře.
  5. V rámci diety se musí dobře kombinovat jídla z výrobků s nízkým a vysokým GI, aby se celkově snížila glykemická hodnota podávaného jídla. Při konzumaci cereálních výrobků je dobré je doplnit o různé druhy čerstvé zeleniny, aby nedošlo k nadměrnému rozkolísání hladiny cukru v krvi.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/low-glycemic-diet, https://www.lark.com/resources/low-glycemic-foods-list, https://www.cdc.gov/healthyweight/effects/index.html, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10875604/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/low-glycemic-diet, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/the-truth-about-lowglycemic-diets