Jaké potraviny mohou poškodit střeva? Těmto se raději vyhýbejte

Odborníci tvrdí, že stav lidského těla závisí na tom, jak jsou zdravá naše střeva. Jsou to klíčové orgány, a pokud nebudou správně fungovat, klesá imunita těla a infekce se mohou ozvat častěji. Ovlivní to nejen naše zdraví, ale také náladu a celkovou pohodu člověka. V takovém případě je nutné dbát na zdravou stravu, která bude obsahovat látky a živiny, potřebné ke správné funkci střev.

Jaké produkty nejvíce střevům škodí?

Největším nepřítelem střev jsou konzervanty a transtuky. Ty najdete především ve zpracovaných produktech, jako jsou instantní jídla. Nejedná se přitom jen o rychlé občerstvení, ale také lahůdkách, jako jsou slané tyčinky nebo chipsy. Transtuky jsou příčinou toho, že lidé tloustnou a jejich střeva musí vynaložit hodně úsilí, aby tyto nebezpečné složky vyfiltrovala. Zvyšují také riziko cukrovky nebo kvůli nim stoupá hladina cholesterolu v krvi.

Do seznamu nevhodných potravin pro lidská střeva patří také sladkosti. Neexistuje snad člověk, který by alespoň jednou v životě neochutnal čokoládu nebo bonbon. Při pravidelné konzumaci ale mohou střeva velmi trpět, protože i sladkosti vedou k obezitě a střeva budou ztrácet funkci, kterou pro lidské tělo mají. Naruší se střevní mikroflóra, což vede k průjmům nebo naopak zácpě.

Mohlo by vás zajímat:  Řezání nebo vypalování bradavic není jediný způsob odstranění. Ty šetrné zvládne každý chlap doma

Zapomeňte na sladké nápoje, a každé sousto si vychutnejte

Sycené, ale i nesycené oslazené nápoje mohou být pro střeva velký problém. Jsou zdrojem naprosto zbytečného cukru, který naše tělo nepotřebuje. Obsahují barviva a kyseliny, které způsobí v organismu potíže se střevy. Některé potraviny mohou v těle vyvolat dokonce alergickou reakci. V takovém případě sledujte, jaké potraviny vám nedělají dobře a raději je vyřaďte z jídelníčku.

Každé jídlo si vychutnejte a každé sousto několikrát přežvýkejte, než ho spolknete. Rychlé snězení sice možná zažene hlad, ale co se týče střev, nestihnou všechno zpracovat a to se může projevit například bolestí břicha. Mezi nevhodné produkty patří také energetické nápoje. Jídlo si připravujte doma, protože budete vědět, z čeho je uvařené. A do jídelníčku zařaďte také čerstvou zeleninu a ovoce.

Zdroj: https://www.medicinenet.com/foods_to_avoid_if_you_have_leaky_gut_syndrome/article.htm