Nenápadný žrout elektřiny: spočítejte si, kolik stojí hodina sledování televize. Číslo vás možná překvapí

Při hledání možností úspor elektrické energie v domácnosti už vás možná napadlo, kolik asi stojí hodinový provoz televizoru. Existuje několik proměnných, které musíme vzít v úvahu. Jednou z nich je energetická třída – čím je vyšší, tím méně utrácíme. Při koupi televizoru tedy volte ten, který je označený třídou A. Roli hraje i velikost obrazovky a typ technologie.

Informace vyčtete z produktového listu

Podívejte se na produktový list televizoru, který vypovídá o spotřebě a poskytuje informace o spotřebě energie při práci se signály SDR a HDR. První údaj je odhadovaná spotřeba energie v kWh za 1000 hodin při zobrazení normálního obrazu. Druhým je odhadovaná spotřeba energie za 1000 hodin při zobrazení signálu s širokým dynamickým rozsahem, který vyžaduje mnohem větší jas obrazovky.

Mohlo by vás zajímat:  Vatová tyčinka je pro uši hotová pohroma. Zachraňte svůj sluch šetrnějšími metodami

Pokud je například na štítku údaj SDR 110, znamená to, že zařízení spotřebuje 110 kWh za 1000 hodin provozu. Když číslo vydělíte 1000, získáte spotřebu za jednu hodinu. Jde ale o průměrnou hodnotu, protože vyšší či nižší spotřebu určuje i intenzivní podsvícení nebo kvalita obrazu. Je také pochopitelné, že větší spotřebu mají televizory s větší obrazovkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Energii spotřebovává i pohotovostní režim

Televizor ovšem spotřebovává energii, i když je vypnutý a funguje v tzv. pohotovostním režimu. V průměru se jedná o 0,5 až 1 watt. Ačkoliv se tato spotřeba zdá malá, pokud sečteme všechna zařízení v domácnosti, která v tomto režimu fungují, možná zjistíme, že nás zbytečně stojí několik set korun ročně.

Mohlo by vás zajímat:  Obvinil jsem čerpací stanici z podvodů. Ukázalo se, že neoprávněně. Nádrž v autě má vlastnost, o které jsem netušil

Spotřeba energie za hodinu závisí i na technologii. Plazmové televizory lákají rychlou odezvou a dynamickými, sytými barvami. Průměrná spotřeba energie 50palcového televizoru je ale až 150 W, tedy 0,15 kWh za hodinu. Pro uspoření peněz můžete televizi přepínat do úsporného režimu, který sníží spotřebu energie zhruba na polovinu. Některé televizory mají hned několik režimů úspory energie od nízké po vysokou. A každá ušetřená kilowatthodina se počítá.

Zdroj: https://letsavelectricity.com/how-much-power-does-a-tv-use-in-an-hour/