Při užívání léků škodí nejen alkohol. Účinky medikamentů mohou ovlivnit i jiné nápoje

Kávu a čaj většina z nás pije pravidelně. Oba nápoje v mírném množství nepředstavují žádná zdravotní rizika. Právě naopak. Čaj i káva jsou pro náš organismus prospěšné. Problém nastane ve chvíli, kdy tyto nápoje začnete kombinovat s léky. Možná si myslíte, že při užívání léků nesmíte pít jen alkohol, ale s kávou a čajem byste měli také postupovat opatrně. Kdy si dávat pozor?

Léky proti bolesti, vitamíny a antidepresiva

Většina z nás má doma nějaký lék proti bolesti. Jsou volně prodejné a velmi oblíbené, když nás něco trápí. Tyto léky obsahují kofein, který nepůjde dohromady s kofeinem z kávy nebo čaje. Můžete potom zažívat bolesti hlavy, poruchy srdečního rytmu, nespavost nebo podrážděnost.

Mohlo by vás zajímat:  Lidské sliny obsahují silný lék i nebezpečný jed. Tato fakta zná málokdo

Káva i čaj obsahují třísloviny, které mohou vázat ionty železa. To nebude dobré, když berete železo jako doplněk stravy. Podobný problém může nastat také u vitamínu B nebo C, což vám potvrdí lékárníci. Některá antidepresiva mohou zvýšit účinky kofeinu z kávy nebo čaje. Můžete proto cítit nepříjemné příznaky z nadbytku kofeinu.

Zdroj obrázku: Freepik

Léky na štítnou žlázu a antibiotika

Káva interaguje s levotyroxinem, který se nachází v lécích na štítnou žlázu. Pití kávy může snížit účinnost léků až o několik desítek procent. To může být nebezpečné pro vaši léčbu. Při užívání těchto léků proto kávu rozhodně nepijte.

Mohlo by vás zajímat:  Nealkoholické pivo není lepší variantou než nápoj s alkoholem

Antibiotika jsou citlivá na alkohol, ale také na kávu a čaj. Některá antibiotika mohou inhibovat odbourávání kofeinu, takže látka zůstane v těle mnohem déle. To může způsobit nepříjemné příznaky, jako problémy se spánkem nebo podrážděnost.

Na co dalšího si dávat pozor při užívání léků?

Káva a čaj by se pochopitelně neměly kombinovat se stimulanty a léky na ADHD. Může to vést k vysoké srdeční frekvenci nebo vysokému krevnímu tlaku. Káva (sladká i hořká) může zvýšit hladinu cukru v krvi. To sníží účinek léků proti cukrovce. Jestli máte diabetes, měli byste si také na pití kávy a čaje dávat pozor.

Zdroj: https://vitalrecord.tamhsc.edu/5-common-foods-interact-medication/