Nemoc v domácnosti ohrožuje ostatní členy. Vyhnout se nákaze nemusí být nemožné

Toto téma je poslední rok a půl velmi žhavé, protože bojujeme s celosvětovou pandemií a obecně nechceme být nemocní, když nemusíme. Jakmile člen domácnosti přinese infekci domů, máte poměrně vysokou šanci, že se také nakazíte. Nemusí to být ale pravidlem, pokud se budete držet několika jednoduchých kroků během každé nemoci, od nachlazení po střevní chřipku. Podívejte se, jak můžete ochránit své zdraví v rámci rodiny, i když je člen rodiny sám nemocný.

Izolace je bodem číslo jedna

V první řadě byste měli nemocného izolovat od okolního světa. Neměl by chodit na veřejná místa, aby se nákaza nešířila. Pacienti by měli zůstat doma a omezit sociální kontakty na minimum. Pokud nežijí sami, měli by také zůstávat v samostatné místnosti a co nejméně se stýkat s ostatními členy rodiny, pokud je to možné. Víme, že v malém bytě je to hodně těžké, ale každá snaha se cení.

Mohlo by vás zajímat:  Osm důvodů, proč pít rajčatovou šťávu každý den

 

Dalším důležitým krokem je neustálá dezinfekce. Viry se mohou držet na klikách dveří a dalším povrchu, kterého se běžně dotýkáte. Po dotyku s kontaminovaným předmětem se viry dostanou z rukou do dýchacích cest, jakmile se dotknete svého obličeje. Proto je dobré vše pravidelně dezinfikovat, abyste toto riziko minimalizovali.

Mytí rukou by mělo být samozřejmostí

Dezinfikování povrchů samozřejmě není stoprocentní, protože to nemůžete dělat neustále. Z tohoto důvodu byste si také měli během dne pravidelně mýt ruce mýdlem a teplou vodou. Nakonec je nezapomeňte důkladně osušit. Mytí by mělo trvat alespoň 40 až 60 vteřin a neměli byste zapomínat ani na prostor mezi prsty. Jedině tak efektivně snížíte počet patogenních mikroorganismů, které by se na vašich rukách mohli nacházet.

Mohlo by vás zajímat:  Slané chipsy jsou skrytou hrozbou. Neničí pouze tělo, negativně ovlivňují pohodu a paměť

Drobnými, ale velmi důležitými způsoby, jak se vyvarovat nákaze v domácnosti, je pravidelné větrání bytu a praní lůžkovin. Zároveň byste se neměli dotýkat obličeje. Pokud to musíte udělat, nejdříve si umyjte ruce nebo jednoduše použijte kapesník. Díky těmto pravidlům je pravděpodobné, že se nenakazíte od jiného člena rodiny, který přišel domů nemocný.

Zdroj: https://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/2019-novel-coronavirus-infection/awareness-resources/quarantine-isolate-home.html