Opomíjené změny vašeho těla signalizují nedostatek železa. Doplnit ho je hračka

Neustávající únava, slabost, vypadávající vlasy… Všechny tyto příznaky provází nedostatek jednoho důležitého prvku v těle. Je jím železo. Jak ho doplnit? Přečtěte si, které potraviny byste měli zařadit do jídelníčku, abyste se dostali zpět do formy a cítili se zdravější, vitálnější a měli více energie v každodenním životě.

Nedostatek železa má mnoho příznaků

Výše zmíněné příznaky, z nichž nejběžnější je únava, nejsou jediné, které nedostatek železa provází. Mimo jiné může mít nedostatek tohoto prvku za následek závratě, bolesti hlavy, sníženou koncentraci, zvýšenou ospalost a kognitivní poruchy. Někdy může být nedostatek železa viditelný pouhým okem – kůže má šedivý nádech, nehty se lámou a pod očima se objeví tmavé kruhy. Tak tělo volá o pomoc.

Mohlo by vás zajímat:  Místo pro prášky na spaní do lékárny zajděte na zahradu. Bylinky zatočí s nespavostí nejlépe

Železo je prvek nezbytný pro správné fungování organismu. Je součástí hemoglobinu, který transportuje kyslík po těle. Na hladině železa závisí také kvalita metabolismu, srdeční frekvence a hormonální rovnováha. Nedostatkem železa jsou ohrožení především lidé, kteří utrpěli zranění provázené silným krvácením, a také ženy se silnou menstruací. Na vině může být i drastická hubnoucí dieta nebo užívání některých léků. Nedostatek železa odhalí krevní test.

Kde železo najdete?

Co dělat, když test prokáže nedostatek nebo pokud dlouhodobě sledujete některé z výše uvedených příznaků? Nejprve změňte svůj jídelníček tak, aby obsahoval potraviny bohaté na tento prvek. Určité množství železa se nachází téměř ve všech potravinách, avšak nejvíce ho najdeme v masu, játrech a vaječných žloutcích.

Mohlo by vás zajímat:  Zdraví ledvin odráží každodenní jídelníček. Sůl není jedinou potravinou, která jim dává zabrat

Ani vegetariáni se nemusí obávat a užívat potravinové doplňky. Naopak i mnoho produktů rostlinného původu obsahuje poměrně velké množství železa. Sáhněte po petrželi, sóji, bílých fazolích nebo brokolici. Navzdory rozšířeným mýtům špenát významné množství železa neobsahuje. Hodně tohoto prvku najdete i v kakau.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/iron-deficiency-signs-symptoms