Naučte se lépe zacházet se svými financemi

Peníze jsou důležité bez ohledu na to, co si o nich myslíte. Nikdo neříká, abyste se honili za nimi a trávili čas prací od rána do večera. Častou chybou lidí je, že neumí správně pracovat s rozpočtem. Před nadcházejícím podzimem se naučte správně pracovat s rozpočtem. Zavedením pravidel docílíte lepší práce s finančním rozpočtem a s úsporami. Sestavte si svůj vlastní finanční rozpočet. Získáte tak větší přehled o tom, kde utrácíte a proč se vám nedaří spořit si peníze.

Mohlo by vás zajímat:  Sušení prádla na radiátoru přispívá k rozvoji plísní a zvyšuje náklady na topení

Začněte s pravidlem 50/30/20

Na začátek vám postačí kalkulačka, papír a tužka nebo excelový dokument. Pro zdravý rozpočet se doporučuje pravidlo 50/30/20. 50 % příjmu by mělo směřovat na nájem, hypotéku, poplatky za energie, jídlo a další nezbytné položky. 30 % příjmu použijte pro vlastní potřebu a 20 % si spořte bokem. Zjistěte, kolik měsíčně platíte za nezbytné položky a kolik utrácíte za své zájmy. Jestli nevycházíte, zkuste přijít na způsob, jak platit méně, popřípadě neutrácejte za zbytné položky.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřit energiemi dokáže každý díky několika jednoduchým změnám
Zdroj obrázku: Freepik

Stanovte si cíl

Když už víte, jaké jsou vaše příjmy a výdaje, můžete si lépe nastavit cíl spoření. I malá částka je dostatečně vysoká na to, abyste časem mohli naspořit na dražší položky. Důležité je mít svůj rozpočet po ruce, abyste mohli sledovat své náklady a měli motivaci spořit nadále. Nastavte si pravidelné platby na nájem, zálohy na energie a další platby. Tímto způsobem se zbavíte otravného placení po jedné položce.

Pravidelně aktualizujte a upravujte

Velmi dobrým nápadem je pravidelná úprava a aktualizace financí. Je potřeba s nimi pracovat. Každý měsíc měňte svůj finanční plán a zpětně zhodnoťte, zda se vám ho daří plnit. Každý nákup a výdaj plánujte a přemýšlejte nad nimi. Do obchodu choďte s jasným cílem, rozhodně nenakupujte pod nátlakem a nepodléhejte ani slevám. Důležité je také sestavení jídelníčku, abyste měli představu, co všechno je potřeba koupit. Ne všechny položky musíte vyloženě kupovat, některé si můžete vyrobit sami.

Zdroj: https://www.fscb.com/blog/7-money-management-tips-to-improve-your-finances