Češi se k elektromobilům staví odmítavě z více důvodů

Počet elektromobilů registrovaných v České republice sice vytrvale roste, zdaleka však ne tak rychle jako v jiných koutech Evropy. Důvodů je pochopitelně celá řada. Ať už jde o přirozený odpor Čechů ke všemu, co je nám nuceno zvenčí, vysoké pořizovací náklady, nebo strach, že baterie v elektromobilu bude degradovat tak rychle, že nám za pár let zbude v garáži auto, které na jedno nabití neujede ani trasu do nejbližšího hypermarketu a zpátky. Ale je tu ještě jeden důvod, který je poměrně specifický právě pro Českou republiku.

Mohlo by vás zajímat:  Nízká cena ojetého vozu může ukazovat na podvod nebo špatný stav

Češi milují ojetiny

Češi jsou známí tím, že mají slabost pro ojetá auta. Celá řada českých řidičů si ani nepořídila nový vůz, a přesto mají už třeba páté nebo šesté auto. Ani pro překupníky ojetých vozů to není žádná novinka, a tak se k nám dováží auta i ze zahraničí. I u nás ale trh s ojetými vozy v posledních dvou letech značně ochladl, kvalitních aut je totiž jako šafránu, a tak Češi nemají motivaci je prodávat. Nových aut je pak sice už dostatek, také jejich ceny šly ale nahoru.

Mohlo by vás zajímat:  Za palivo platí mnozí řidiči víc kvůli vlastním chybám
Zdroj obrázku: Freepik

Nedůvěra v baterii

Řada lidí také kupuje auto s tím, že ho po několika letech využívání znovu prodá. A to je právě kámen úrazu, když dojde na relativně drahé elektromobily. Nikdo totiž nedokáže s určitostí říct, v jakém stavu bude baterie elektromobilu třeba po pěti letech využívání klasickým způsobem, tedy v českých podmínkách k dojíždění do práce, v sezoně na chalupu a během letních prázdnin na dovolenou k moři. Většina lidí se bojí, že elektromobily nebude po několika letech možné prodat, a to je od nákupu odrazuje.

Mohlo by vás zajímat:  Tyto typy vozidel musí podstupovat kontrolu na STK každý rok

Opatrné vyčkávání

Většina Čechů přitom není principiálně proti elektromobilům jako takovým, zcela pragmaticky však volí vyčkávací strategii. Chtějí si nejprve ověřit, jak na tom budou baterie za pár let, a případně si počkat na nové generace akumulátorů, které by měly být odolnější a nabídnout i delší dojezd na jedno dobití.

Zdroj: https://ypte.org.uk/factsheets/electric-cars/what-are-the-downsides-to-electric-cars