Namísto příjemné sprchy pohroma pro zdraví: málokdo tuší, co obsahuje houba na mytí

Jakmile se po náročném dni dostaneme do sprchy, chceme si užít klidnou koupel. Houba na mytí je nejen velmi pohodlná, ale také vám zaručeně pomůže, abyste byli dokonale čistí. Málokdo si ovšem uvědomuje, že i tento produkt ve svém domově by měl ošetřovat a dbát na jeho čistotu. Jedině čistá houba vás totiž může skutečně umýt. Jak ji můžete dezinfikovat, abyste se nemuseli obávat kontaminace?

Proč ji dezinfikovat?

Houba na mytí těla může být skvělým pomocníkem, ale také velmi dobrým místem pro růst bakterií (jakou je například nebezpečná Stenotrophomonas maltohpila), streptokoků a dalších patogenů. Způsobují onemocnění, která nebudou váš život přímo ohrožovat, ale rozhodně také nejsou vůbec příjemná. Některé z nich mohou způsobit i respirační potíže, záněty kloubů nebo kostí. Rozhodně byste se proto měli snažit, aby vaše houba byla neustále čistá.

Mohlo by vás zajímat:  Používání klimatizace může mít smrtelné následky. Nebezpečná bakterie tělo zcela ochromí

Odkud bakterie pochází?

Ironií je, že tyto bakterie, které mohou znepříjemnit váš život, ve skutečnosti pochází z vašeho těla. Houba absorbuje nečistoty, kterých jste se chtěli původně zbavit, a díky nim se množí škodlivé bakterie, které na svém těle nechcete. Abyste toho dosáhli a získali nádherně čisté tělo, musíte mít také čisté produkty, které k tomu používáte. Jinak mytí postrádá smysl a nebude účinné. Přítomnost bakterií jednoduše poznáte podle aroma. Jakmile začne být houba cítit, musíte ji dezinfikovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na hloubkové čištění?

Pro udržení čisté houby bez patogenů máte dvě možnosti: vyhodit a koupit novou, anebo dezinfikovat tu, kterou již máte doma. Na dezinfekci si musíte připravit speciální tekutinu, která vám k tomu pomůže. Potřebovat budete 12 sklenic vody, 1/4 šálku citronové šťávy a 1 šálek peroxidu vodíku.

Z těchto ingrediencí snadno připravíte účinný roztok. Z výsledné tekutiny si odměřte půl sklenice. Roztok smíchejte se 4 sklenicemi vody a houbu do tohoto roztoku namočte na 10 minut. Poté ji jednoduše vyndejte a nechte důkladně vyschnout, než ji znovu použijete.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2017/08/11/science/sponges-dirty-bacteria-contamination.html