Příprava na lyžování je víc než sbalení pořádné výbavy. Připravit je třeba především tělo

Provozování zimních sportů je spojeno se ztrátou velkého množství energie, ale hrozí také úrazy nebo nemoci z prochladnutí. Na lyžování je vhodné se připravit. Negativně mohou na náš organismus zapůsobit také náhlé změny ovzduší a životního stylu. Pokud naše tělo na několikadenní fyzickou námahu na studeném vzduchu pořádně nepřipravíme, můžeme si přivodit zranění, nemoci, ale také zklamání. Poradíme, jak se na lyžování dostatečně nachystat.

Zlepšete svou kondici

Lyžování vyžaduje hodně úsilí, ale také zručnosti. Pokud ale necvičíme každý den, snadno si během lyžování přivodíme zranění. Jak tomu lze předejít? Zhruba tři týdny před plánovanou dovolenou začněte posilovat ty části těla, které budou při lyžování vystaveny zátěži. Řeč je především o nohách. Ty nejlépe posílíte během, plaváním a cvičením s vhodným náčiním v posilovně.

Mohlo by vás zajímat:  Nekoukat po ostatních, ale opravdu plavat. Jenom tak lze prospět fyzičce a překvapivě i psychice

Aktivujte imunitu

Pobyt na čerstvém vzduchu je sice zdravý, ale pokud nejste na nápor chladu připraveni, snadno onemocníte. Jak tomu předejít? Jednak posílením imunity před lyžováním, jednak teplým oblékáním na sjezdovku. Pomůže doplnit vitamín D, který nám zajišťuje imunitu. Jeho bohatým zdrojem jsou vejce, mléčné výrobky, rostlinné oleje a játra. Vyplatí se je zařadit do svého jídelníčku alespoň měsíc před odjezdem na lyžovačku.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyvážená strava

Lidé, kteří pravidelně sportují, by proto měli dodržovat styl stravování, kterým jim zajistí dostatek živin potřebných pro výživu a regeneraci. Co by měla taková strava obsahovat? V první řadě ovoce a zeleninu, které jsou zdrojem vitamínů a minerálů. Kromě toho stojí za to jíst potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu. Dobrou volbou může být i libové maso a ryby. Stranou zase dejte tzv. prázdné kalorie, tedy všechny sladkosti a sycené nápoje. Rovněž stojí za to pamatovat na hydrataci těla – nezbytné je vypít alespoň osm sklenic vody denně.

Mohlo by vás zajímat:  Hodiny strávené v posilovně jsou zbytečné. Zhubnout pomůžou jednoduché návyky každý den

Pravidelný spánek

Pro správnou přípravu těla na cvičení je potřeba pravidelný spánek. Jak víte, právě během spánku regenerujeme nejlépe. Před dovolenou i během ní se vyplatí spát pravidelně a dostatečně dlouho.

Zdroj: https://www.wagnerskis.com/blogs/journal/preparing-your-body-for-ski-season