Nadměrnou vlhkost v interiéru sníží správné větrání, izolace a odvlhčovače
Vlhkost v bytě nebo domě může být velmi nepříjemným problémem, se kterým se hodně lidí potýká hlavně na podzim a v zimě. Vlhkost s sebou přináší plísně, které způsobují škody na vašem domově i zdraví. Právě proto se podíváme na pět způsobů, jak s vlhkostí doma zatočit. Jedině tak zajistíte sobě i své rodině zdravý a krásný domov.
Důkladné větrání
Větrání je nejdůležitějším aspektem zdravého domova, na který musíte myslet každý den. Dokonce i během chladných měsíců musíte větrat 10-15 minut dvakrát denně. Odstraníte tím vlhký vzduch i oxid uhličitý a nahradíte ho čerstvým vzduchem. V léto to jistě není problém, ale ani v zimě na to nesmíte zapomínat.
Odvlhčovače vzduchu
Pořiďte si odvlhčovač vzduchu a umístěte ho do místnosti, kde je nejvyšší vlhkost. Tento pomocník vám poskytne první pomoc, ale rozhodně to není dlouhodobé řešení. Nicméně během zimních měsíců vám tyto přístroje pomohou udržet vlhkost na zdravé úrovni, takže se rozhodně vyplatí.
Najděte zdroje vlhkosti
Nejlepším způsobem boje proti vlhkosti je najít její příčinu. Může jít o špatnou střechu, izolaci stěn nebo málo těsné dveře a okna. Eliminace těchto zdrojů vám hodně pomohou v boji proti plísni a vlhkosti v domově. Zamyslet byste se možná měli také nad izolací fasády celého domu.
Izolace a ventilace
Správná izolace a ventilace jsou dva klíčové prvky, které zajistí kontrolu vlhkosti. Ujistěte se, že střecha, stěny a podlaha jsou dobře izolované. Minimalizujete tak přenos vlhkosti z venku do svého interiéru. Instalace ventilačního systému (otvory a větráky) se hodí hlavně v koupelně.
Kontrola vlhkosti
Pořiďte si meteostanici nebo měřiče vlhkosti. Ideální míra vlhkosti je 30-50 procent. Jakmile se posunete z této hranice, musíte zvážit použití zvlhčovače nebo naopak odvlhčovače. Díky tomu udržíte prostor v ideální suchosti, ale nesmí být ani příliš suchý. Oba extrémy jsou škodlivé pro vaše zdraví.
Zdroj: https://www.epa.gov/mold/what-are-main-ways-control-moisture-your-home