Rajčata pěstovaná vedle správných rostlin budou lépe růst a plodit

O takzvané alelopatii jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, v českých podmínkách to zatím není příliš rozšířená nauka. A to je velká škoda, protože mnoha českým zahrádkářům i pěstitelům by její znalost rozhodně prospěla, byť některé její zásady dodržují sami od sebe instinktivně. Oč jde? Jednoduše řečeno o způsob, jak mezi sebou interagují jednotlivé organismy. V případě pěstování rostlin pak pochopitelně o souběžné pěstování jednotlivých druhů vedle sebe. Některé se k sobě hodí více, jiné méně. V tomto článku se zaměříme primárně na rajčata.

Mohlo by vás zajímat:  Bublinková fólie ulehčí převoz věcí i skladování potravin

Aby úroda stála za to

A proč právě rajčata? Protože jde o jednu z oblíbených plodin, které běžně rostou v našich zeměpisných šířkách. Spousta pěstitelů rajčat se pak potýká s tím, že keříky neplodí tak velké a šťavnaté plody, jak by mohly, přestože je dotyční správně hnojí a zalévají. Na úrodě se přitom mohou hodně podepsat další rostliny pěstované v těsné blízkosti rajčatových keřů. V tom dobrém i v tom špatném slova smyslu.

Zdroj obrázku: Freepik

Které rostliny raději ne?

Pokud jsou rajčata pěstována spolu s podobnými rostlinami, soutěží s nimi o důležité živiny. Rajčata patří do čeledi lilkovitých, do této kategorie spadají kromě lilků třeba brambory nebo papriky. Lilkovité rostliny mají také stejné škůdce, takže vysazením více druhů této zeleniny pohromadě jen zvýšíte šanci, že váš záhon napadnou plísně nebo některé druhy hmyzu.

Mohlo by vás zajímat:  Při bouřce je důležité domácí spotřebiče chránit vypojením z elektrické sítě

Které rostliny úrodě pomohou?

Jiné druhy rostlin naopak mohou rajčata před jejich typickými škůdci ochránit, protože těmto škůdcům nevoní, a tak je celkem účinně odpuzují. Do této kategorie spadá řada aromatických bylinek, které navíc hezky dochutí váš rajčatový salát. Spolu s rajčaty byste tak podle pravidel alelopatie měli pěstovat například bazalku, oregano nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny jsou pak prospěšné ředkvičky, červená řepa, mrkev nebo hlávkové zelí.

Zdroj: https://www.southernliving.com/tomato-companion-plants-6527207