Vysoká cena energií trápí velké procento domácností. Mnozí elektřinou přitom zbytečně plýtvají

Aniž bychom si to uvědomili, každoročně spotřebováváme určité množství elektřiny úplně zbytečně. Od nabíjení různých spotřebičů až po sledování televize. Máme ale pro vás dobrou zprávu, téměř 25 % spotřeby lze ušetřit, a tím i finance. Jaké způsoby máme na mysli?

Mezi nejčastější neduhy všech domácností patří ponechání rozsvícených světel. Většina domácností se potýká s tímto problémem. I když je tento problém nejčastější, zároveň je i nejjednodušší na odnaučení. Když odcházíte z místnosti, zhasínejte, ušetříte tím spotřebu elektřiny i prodloužíte životnost žárovky. Pokud máte chytrou domácnost propojenou s mobilním telefonem, můžete vypnout osvětlení mimo domov.

Mohlo by vás zajímat:  Tableta za pár korun pokojovým rostlinám prospěje. Odolají škůdcům i každé nemoci

Pozor na velkou spotřebu

Při výběru žárovek v obchodě pečlivě vybírejte ty, které jsou energeticky úsporné. Žárovky s certifikací ENERGY STAR (halogenové žárovky, kompaktní zářivky a světelné LED diody) spotřebují o 25–80 % méně energie než tradiční žárovky.

Věděli jste, že spotřebiče a elektronika, i když jsou vypnuté, nadále spotřebovávají elektrickou energii? Jedním z tipů je odpojit nepoužívané spotřebiče ze zásuvek. Pro usnadnění tohoto postupu může posloužit prodlužovací kabel, kdy jedním tlačítkem můžete vypnout všechny spotřebiče najednou. Pokud máte v domácnosti, garáži nebo jinde pultový mrazák, který je prázdný, tak jej vypněte.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí málo a doma může být tepleji i bez vyšších nákladů na topení. Pomůže samotný interiér
Zdroj obrázku: Freepik

Využívejte efektivně spotřebiče

Co si pod tímto představit? Tak například, když jdete do ledničky, nemějte ji zbytečně déle otevřenou, než je potřeba. Z lednice se přesuneme k myčce, kde můžete ušetřit tím, že ji spustíte až zcela naplněnou.

Perete často na vysoké stupně? Tak tohle může být příčinou také vyšší spotřeby. Spotřebu můžete snížit menší teplotou vody, kterou pračka ohřívá pro vyprání prádla. Pokud prací úkon nevyžaduje vysokou teplotu, je opravdu zbytečné prát při vyšších teplotách.

Mohlo by vás zajímat:  Věčně zamlžená okna budou minulostí. Snadnou pomoc najdete přímo ve své kuchyni a koupelně

Nastavení termostatu

Mnoho domácností má špatně nastavený termostat. Standardní výhřev bývá nastavený na 60 °C, doporučuje se změnit hodnotu na 50 °C. Ušetříte tím na účtu za energii o 3–5 % každým snížením hodnoty termostatu o 10 °C.

Vytápění a chlazení spotřebují téměř polovinu energie domu. Programovatelný termostat pomůže snížit spotřebu, když nejste doma. Chytré termostaty jsou energeticky ještě více účinnější. Můžete je ovládat dálkově nebo se dokážou naučit samy, kdy a jak nejefektivněji se starat o domácnost.

Zdroj: https://www.trvst.world/renewable-energy/save-electricity-at-home/