Malé změny v kuchyni ušetří ročně tisíce korun. Chytré triky jde využít nejen při vaření

Kuchyň je místnost, ve které trávíme spoustu času. Proto je možná načase zjistit, jestli se nedá někde ušetřit. A ano, dá se to! Stačí jen změnit návyky, které v kuchyni máte, a uvidíte to nejen na celoročním vyúčtování. Pečení, vaření a úklid jsou nejčastější činnosti, které v kuchyni děláme.

Na čem by se dalo v kuchyni ušetřit?

Po každém vaření je nutné sporák uklidit a zbavit ho nečistot. Jedině tak bude vaše další jídlo znovu uvařené snadno a rychle. Zamezíte tím také tomu, že budete potřebovat více plynu nebo elektřiny k vaření. Pokud máte na sporáku zaschlé zbytky jídla, spotřeba elektřiny se může zvednout klidně až o 50 %. Nádobí vždy přizpůsobte velikosti hrnce nebo pánve. Je zbytečné vařit vajíčka v malém hrnci na velkém hořáku.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny jsou víc než dekorace. Díky některým bude domácí vzduch vždy dokonale čistý

Pokud máte doma horkovzdušnou troubu, před pečením ji nepředehřívejte. Rychle se totiž zahřeje a při zahřívání zbytečně spotřebuje energii. Troubu můžete vypnout také několik minut před dokončením pečení, protože pokrm zůstane i tak v horku. Ušetříte i několik procent energie jen díky tomu, že pokaždé troubu vypnete včas. Do ledničky byste pak neměli dávat jídlo, které je ještě teplé. Raději chvíli počkejte a dejte ho tam, aby bude vychladlé.

Zdroj obrázku: Freepik

V kuchyni můžete uspořit i vodu

Při mytí nádobí pravidelně vypínejte vodu. Nic pod tekoucí vodou neoplachujte, protože tím proteče spousta litrů vody zbytečně. Myčku i pračku byste měli zapínat jen tehdy, pokud je máte skutečně plné, ale zároveň nejsou přeplněné. Ušetříte tím vodu i čisticí prostředky. Vodu ušetříte také tím, že se budete denně sprchovat a vynecháte horké koupele.

Mohlo by vás zajímat:  Vylít vodu z rýže je obrovská chyba. Jeden šálek denně dokáže hotové zázraky

V kuchyni nejvíce energie spotřebuje lednice. Proto je vhodné zakoupit energeticky úspornou chladničku. Důležité je nastavit vhodnou teplotu. Optimálně byste v lednici měli mít 7 stupňů, v mrazáku pak -18. Sporák také spotřebuje spoustu energie, nejméně „sežere“ indukční varná deska. I když je to dražší spotřebič, za několik let se vám investice vrátí.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/kitchens/21017763/10-ways-to-update-kitchen-cabinets