Místo pro prášky na spaní do lékárny zajděte na zahradu. Bylinky zatočí s nespavostí nejlépe

Převalujete se každou noc v posteli ze strany na stranu, ale spánek nepřichází? Než sáhnete po tabletkách z lékárny, vyzkoušejte přírodní metody na nespavost. Na rozdíl od léků nemají vedlejší účinky, zato přispívají k celkovému zdraví. S nespavostí hravě zatočí slunečnice, šalvěj nebo šanta kočičí.

Slunečnice pro duševní pohodu

Semínka slunečnice příznivě působí na kvalitu spánku a celkový duševní klid. Podobné vlastnosti mají i její žluté okvětní lístky. Sesbírejte tři hrsti okvětních lístků slunečnice a vložte je do sklenice. Na ně pak nalijte 300 ml vodky. Na měsíc sklenici odložte na teplé místo a následně sceďte a přelijte do čisté lahve. Každý den před večeří užijte jednu lžíci. Můžete použít i nálev – dvě lžičky sušených lístků spařte na deset minut ve 200 ml vroucí vody a dvě hodiny před spaním vypijte.

Zdroj obrázku: Freepik

Šalvěj díky éterickým olejům pomáhá při problémech s usínáním a nočním probouzením. Nalijte jeden litr vody do hrnce a dejte vařit. Dvě polévkové lžíce nasekaných lístků šalvěje vložte do cedníku a umístěte je nad páru. Když se začne uvolňovat vůně, bylinku z cedníku vložte do čisté sklenice a zalijte ji olivovým olejem. Hrnec s horkou vodou odstavte a na čtyři hodiny do něj umístěte sklenici s olejem. Poté šalvějový olej přefiltrujte a před spaním ho použijte místo krému.

Šanta uklidňuje nervy

Šanta kočičí má na lidi, na rozdíl od koček, uklidňující účinek. Úspěšně bojuje s nespavostí a uklidňuje nervy. Hrst šanty zalijte 400 ml červeného vína a na dva týdny nechte na tmavém místě. Denně víno protřepávejte. Poté ho přeceďte a nalijte do čisté lahve. Každý den před spaním vypijte 50 ml.

Mezi další účinné bylinky patří třezalka tečkovaná. Zmírňuje mírné formy deprese a úzkosti, dokáže zlepšit náladu a také zatočit s nespavostí. Neměla by se ovšem kombinovat s antidepresivy a měli by si na ni dát pozor lidé s alergií na pyl. Je nevhodná pro těhotné ženy. Z třezalky si uvařte čaj, stačí lžičku sušených květů zalít 200 ml horké vody, nechat několik minut odstát a poté vypít.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep