Zápach potu prozradí skrytou nemoc. Na vině může být cukrovka, přetížení jater nebo nefunkční metabolismus

Samotný pot by měl být bez specifického zápachu. Odér je tvořen bakteriemimikroorganismy, které žijí na povrchu našeho těla. Co může stát za neobvyklým zápachem potu? Zpozornět byste měli, pokud se jedná o určité případy.

Proč se potíme? Především proto, abychom zchladili tělo, během kterého vypotíme z těla toxiny, ale také minerály. Lidský pot je většinou voda. Dvě procenta jsou směs minerálů, čpavku, chloridu sodného a močoviny. Proto by samotný pot neměl nikterak zapáchat, protože je z drtivé většiny tvořen právě vodou. Někdy ale může být pot umocněn i stravou a toxiny, které jsou vylučovány, hlavně po konzumaci specifického jídla či alkoholu, takže pokud nemáte níže uvedené příznaky nebo trvalé potíže, tak se nemusíte obávat.

Ledviny

Pokud váš pot připomíná zápachem moč, měli byste zpozornět. Značí to především problém s ledvinami. Jestliže pociťujete

  • únavu,
  • celkovou slabost,
  • bolesti kostí,
  • časté močení a mdlou pleť,

je namístě vyhledat odbornou pomoc.

Zdroj obrázku: Freepik

Cukrovka

Cítíte ze sebe kvasící ovoce? Může se jednat o cukrovku, kvůli nedostatku inzulinu v krvi se začne ukládat cukr, který tvoří ketonová tělíska. Tyto sloučeniny dodávají nepříjemný zápach. Jestliže tedy cítíte přítomnost tohoto pachu ve svém potu, navštivte svého lékaře, může se jednat o cukrovku nebo špatný průběh léčby cukrovky.

Metabolická onemocnění

Smrdí váš pot jako myš? Může se jednat o genetické metabolické onemocnění, které se objeví po narození. Do látkové výměny se dostanou totiž produkty, které nemají v těle co dělat. Pokud i přes správnou hygienu cítíte nadále tento zápach, je namístě odborná pomoc.

Játra

Trpíte často bolestmi břicha a jste neustále nafouklí bez chuti k jídlu? Když se k tomu přidá zápach potu podobný hnilobě či vepřovým játrům, navštivte svého lékaře. Tento neobvyklý zápach značí extrémní přetížení jater. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a nepřetěžujte nadále játra.

Zdroj: https://thompsontee.com/blog/medical-conditions-that-cause-body-odor/