Zápach potu prozradí skrytou nemoc. Na vině může být cukrovka, přetížení jater nebo nefunkční metabolismus

Samotný pot by měl být bez specifického zápachu. Odér je tvořen bakteriemi a mikroorganismy, které žijí na povrchu našeho těla. Co může stát za neobvyklým zápachem potu? Zpozornět byste měli, pokud se jedná o určité případy.

Proč se potíme? Především proto, abychom zchladili tělo, během kterého vypotíme z těla toxiny, ale také minerály. Lidský pot je většinou voda. Dvě procenta jsou směs minerálů, čpavku, chloridu sodného a močoviny. Proto by samotný pot neměl nikterak zapáchat, protože je z drtivé většiny tvořen právě vodou. Někdy ale může být pot umocněn i stravou a toxiny, které jsou vylučovány, hlavně po konzumaci specifického jídla či alkoholu, takže pokud nemáte níže uvedené příznaky nebo trvalé potíže, tak se nemusíte obávat.

Mohlo by vás zajímat:  Úspora vody: šetřete jednoduše díky zdánlivému zanedbání hygieny

Ledviny

Pokud váš pot připomíná zápachem moč, měli byste zpozornět. Značí to především problém s ledvinami. Jestliže pociťujete

  • únavu,
  • celkovou slabost,
  • bolesti kostí,
  • časté močení a mdlou pleť,

je namístě vyhledat odbornou pomoc.

Zdroj obrázku: Freepik

Cukrovka

Cítíte ze sebe kvasící ovoce? Může se jednat o cukrovku, kvůli nedostatku inzulinu v krvi se začne ukládat cukr, který tvoří ketonová tělíska. Tyto sloučeniny dodávají nepříjemný zápach. Jestliže tedy cítíte přítomnost tohoto pachu ve svém potu, navštivte svého lékaře, může se jednat o cukrovku nebo špatný průběh léčby cukrovky.

Mohlo by vás zajímat:  Po bodnutí komárem přinesou úlevu domácí prostředky. Sníží otok a zčervenání

Metabolická onemocnění

Smrdí váš pot jako myš? Může se jednat o genetické metabolické onemocnění, které se objeví po narození. Do látkové výměny se dostanou totiž produkty, které nemají v těle co dělat. Pokud i přes správnou hygienu cítíte nadále tento zápach, je namístě odborná pomoc.

Játra

Trpíte často bolestmi břicha a jste neustále nafouklí bez chuti k jídlu? Když se k tomu přidá zápach potu podobný hnilobě či vepřovým játrům, navštivte svého lékaře. Tento neobvyklý zápach značí extrémní přetížení jater. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a nepřetěžujte nadále játra.

Zdroj: https://thompsontee.com/blog/medical-conditions-that-cause-body-odor/