Sex je nejpříjemnější formou relaxace. Za vše můžou splašené hormony

Sex neodmyslitelně patří k životu lidí a zvířat. Zvířata se sexu oddávají převážně z důvodu rozmnožování, pro lidi je sex možností příjemného uvolnění a relaxace. Během milování v našem mozku probíhá mnoho změn a dochází k uvolňování hormonů.

Sex probíhá v hlavě

V 21. století již není pochyb o tom, který orgán je ten nejdůležitější pro sex. Za příjemné pocity při sexu není zodpovědný mužský nebo ženský pohlavní orgán, nýbrž právě mozek. Primitivnější oblast mozku nazývaná limbický systém je zodpovědná za emoční zpracování a během sexu se aktivuje. V důsledku toho je samotný sexuální akt řízen spíše emocemi a instinktem než racionálním uvažováním.

Hormonální injekce: oxytocin, dopamin a serotonin

Během pohlavního styku se v mozku uvolňuje velké množství hormonů, které způsobují sexuální vzrušení, pocity touhy, euforie a štěstí. Za těmito pocity stojí z největší míry tři látky: oxytocin, dopamin a serotonin.

Zdroj obrázku: Freepik

Oxytocin neboli hormon lásky se při sexu uvolňuje do krve a zvyšuje sexuální vzrušení a po sexu podněcuje touhu ve vztahu a prohlubuje pouto mezi partnery. Dopamin je zodpovědný za pocit touhy, euforie a spokojenosti. Obecně je dopamin spojen s odměnou, když získáme, po čem toužíme. Dopamin je také spojen se závislostmi. Hladiny serotoninu, hormonu štěstí, během sexu výrazně stoupají. Serotonin zodpovídá za přenos nervových vzruchů a ovlivňuje tak emoční stavy, koncentraci a paměť. Zlepšuje náladu a často vede k pocitům klidu a blaženosti po sexu.

Mohlo by vás zajímat:  Neukojitelný chtíč může hraničit s poruchou. Hypersexualita zasahuje do života víc, než je zdrávo

Má pohlavní styk pouze výhody?

Sex má pro celý organismus mnoho zdravotních a relaxačních výhod. Uvolňování hormonů v mozku činí zážitek velmi příjemným, což má logicky i evoluční důvod. Sex je důležitý pro přežití lidského druhu a měl by být tedy příjemnou záležitostí, kterou bude chtít člověk opakovat.

Zdroj: https://www.goodto.com/wellbeing/relationships/why-have-i-gone-off-sex-71175