Jachta poháněná vodíkem dovolí letět nad vodní hladinou. Díky nulovým emisím se může stát modelem budoucnosti

Nádech budoucnosti? Ne, ale projekt, který se stane realitou příští rok 2023. Vznikne jachta, která bude „letět“ nad vodní hladinou a bude poháněna vodíkem. Změní se tím dosud nastolený trend, nebo ne? To vše se dozvíte níže.

Design jachty

První koncepty a prototypy tohoto stroje prozradily, že půjde o specifický model, který bude ekologický, inovativní a ikonický. Jméno JET ZeroEmission se vám zaryje do paměti, protože tento model bude poháněn vodíkem a bude dosahovat nulových emisí oxidu uhličitého do atmosféry. Tohle z něj bude dělat inovativní a zároveň ekologický produkt. Co se týče vzhledu, bude připomínat předek letadla s kokpitem. Bude vám tak připadat, že letíte doslova nad hladinou vodní plochy, ale ve skutečnosti využívá dva motory umístěné na konci ponořeného křídla, což je podobné, jako listy u křídel letadel. Používají vodíkové palivové články, které vyrábí společně s kyslíkem elektřinu.

Parametry

Jet ZeroEmission bude asi 10 metrů dlouhá s kapacitou pro 13 lidí včetně řidiče. Maximální rychlosti dosáhne 75 km/h (40 uzlů) a bude „levitovat“ až 80 cm nad vodou díky řízení ponoru hydroplánu.

Zdroj obrázku: Freepik

Faktor X, který je revoluční oproti ostatním jachtám, je právě několikrát zmíněná schopnost „klouzání“ po hladině vody. Další exkluzivní výhodou bude, že není náročná na řízení, takže nebude potřeba vyškoleného kapitána. Zabudovaný software dodá komfort při řízení rychlosti a hloubky ponoru, což znamená, že dostupnost tohoto stroje bude mnohem vyšší než u modelů, kde je vyžadovaná odborná způsobilost.

První představení

Poprvé bude tato ekologická jachta uvedena na trh v Dubaji. Její představení je naplánované na listopad 2023. Autoři projektu využijí konferenci COP28 UAE o klimatických změnách, které momentálně probíhají. Co myslíte, uchytí se tenhle model a nastane revoluce, nebo spíš upadne do stínu nynějších modelů? Nechme se překvapit, co přinese konec roku 2023.

Zdroj: https://www.msn.com/en-gb/news/world/world-s-first-hydrogen-powered-flying-boat-will-be-built-in-dubai-next-year/vi-AAU7XoK