Jednoduché triky doma i na zahradě uspoří litry vody, a tím i naše finance
Všichni se snaží šetřit a voda je jednou z nejdůležitějších komodit, u kterých je možné dosáhnout významných úspor. Snažte se proto vodou neplýtvat. Nejenom že ulehčíte svojí peněžence, zároveň chráníte tento přírodní zdroj.
Perte na nižší teploty
Kde nejvíce protéká voda? Kritickým místem se stává hlavně kuchyně, kde se dá opravdu hodně uspořit. Snad už ani vy nemyjete nádobí pod tekoucí vodou. Přesto občas něco opláchneme, třeba ovoce či zeleninu k svačině, případně hrníček od kávy. Voda pak zbytečně odtéká do odpadu. Můžete ji shromáždit do velké misky a použít následně k dalším účelům. Třeba s ní zalít pokojové květiny nebo spláchnout toaletu. V koupelně si místo vany plné vody dejte sprchu, úspory jsou mnohonásobné. Nemusíte ani prát oblečení na teploty 40–60 °C, tím jenom zbytečně raketově rostou náklady. Pokud nejsou oděvy příliš zašpiněné, bohatě stačí prát na 30 °C i méně. Dnes seženete prací prostředky, které prádlo kvalitně vyperou i při 20 °C.
Myjte auto v myčce
Šikovné triky existují i při zalévání zahrady. Nejlepší je zálivka ráno či večer, protože půda se tak rychle nevysuší. Vyplatí se investice do hadice pro rovnoměrné zalévání, i to vám pomůže neplýtvat. Máte pocit, že když budete mýt auto svépomocí, ušetříte? Tak tohle je velký omyl. Automyčky mají úsporné programy, se kterými uspoříte polovinu vody, kterou byste vydali sami. Jestliže už nedáte dopustit na domácí mytí, používejte kbelík a houbu, při mytí zahradní hadicí vystříkáte zbytečně mnohem více. Podobně je také lepší mýt nádobí v myčce za předpokladu, že je naplněná. I ona je úsporná, použije méně vody, než kdybyste hromadu špinavých hrnců a talířů myli ve dřezu vlastníma rukama. Další kapitolou je toaleta. Vyplatí se úsporné nádržky s volbou tří úrovní splachování, a to 2, 5 a 10 litrů, kde se průtok vody dá navíc tlačítkem zastavit.
Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/saving-water