Proti plevelu v zahradní dlažbě účinně působí octový postřik

Běžnou součástí zahradní architektury je dláždění. Tímto způsobem lze vytvořit přístup ke vchodu do domu nebo příjezd ke garáži. I na zahradě se uplatní dláždění. Velmi často se využívá tzv. zámková dlažba, která vypadá dobře, a nabízí se spousta variant. Nevýhodou může být, že se ve spárách čas od času objevuje plevel. Je to nepříjemné, ale nikoliv neřešitelné. Jak se ho zbavit?

Na plevel s herbicidem

Když ve spárách mezi dlaždicemi vyroste plevel, většina zahrádkářů na jeho odstranění použije nůž a mechanicky plevel vyrýpne. Je to zdlouhavá a namáhavá metoda. Někdo se proto raději uchýlí k použití postřiku v podobě účinného herbicidu, který si koupí v drogerii nebo hobbymarketu v oddělení pro zahradu a dům. Tato metoda je účinnější a rychlejší. Je třeba ale dávat pozor na to, aby herbicid nezasáhl i další rostliny, které by mohl zahubit. Někdy je lepší použít ekologický odstraňovač plevele, na jehož výrobu použijete obyčejný ocet.

Mohlo by vás zajímat:  Úsporný režim elektronických zařízení a spotřebičů může odebírat velké množství elektřiny
Zdroj obrázku: Freepik

Na plevel s octem

Výhodou octa je to, že v domácnosti ho lze využívat různými způsoby. Odstraňuje efektivně vodní kámen i další nečistoty. Na zahradě ho lze použít pro likvidaci odolného plevele mezi dlaždicemi. Pro postřik je možné použít nejlevnější lihový ocet, který si poradí s mladými i vzrostlejšími rostlinami.

Ocet se smíchá s vodou v poměru 2 : 1. Znamená to, že dáte dva díly octa na jeden díl vody. Je jedno, jestli to bude v litrech, nebo decilitrech. Důležité je dodržet uvedený poměr, aby octa bylo více než vody. Jen takto bude mít postřik tu správnou účinnost.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o trávník se vyplatí. Díky správnému hnojivu se promění v hustý zelený koberec

Kdy octový postřik aplikovat

Postřik z octa nalijete do láhve s rozprašovačem a můžete začít s aplikací. Nejlepší je to v době, kdy je sucho a nevane vítr. Klidně můžete stříkat i v pravé poledne, kdy zesílíte účinek. Postříkat je nutné přímo plevel, a nikoliv ostatní rostliny, které by mohly také zahynout. Obvykle je třeba postřik několikrát opakovat, abyste docílili úplné likvidace nežádoucího plevele.

Zdroj: https://www.harpendenblockpaving.co.uk/news/get-rid-weeds-block-paving/