Jak rozdělat oheň i v deštivém počasí? S tímto návodem to zvládnete raz dva!
Vědět, jak rozdělat oheň, je jedna věc. Vědět, jak rozdělat oheň v dešti a za větru, je věc druhá. Ať už jste pravidelný táborník nebo vyrážíte tábořit párkrát za rok, umět rozdělat oheň i za špatných povětrnostních podmínek je nutnost. V nouzové situaci to dokonce může být životně důležité, protože oheň poskytuje nejen teplo, ale také potravu. Postupujte podle návodu a počasí vás už nikdy nepřekvapí.
Vyberte si správné místo
Hlavním problémem není rozdělat oheň v dešti, ale následně ho také udržet. Problém spočívá v tom, že déšť oheň rychle uhasí. Vzhledem k tomu, že dřevo bude mokré, dočkáte se místo ohně jen kouře. Abyste oheň v dešti udrželi, budete potřebovat nějakou přirozenou ochranu. Dobrou volbou je velký strom nebo šikmá skála. Také můžete mezi stromy napnout plachtu. Nikdy se nesnažte rozdělat oheň ve stanu! Může to skončit tím, že svůj stan spálíte anebo se otrávíte oxidem uhelnatým.
Nasbírejte troud
Nasbírejte si jehličí, malé větvičky, šišky nebo kůru ze stromu. Když budete mít štěstí, najdete suchý troud pod keři. Troud si však můžete vyrobit sami. Stačí nožem oloupat malé větvičky nebo je jednoduše rozříznout – uprostřed zajisté budou suchá místa. Pokud se chystáte kempovat a víte, že bude deštivé počasí, vezměte si s sebou věci na podpal. Např.:
- Sušící vlákna
- Vatovou kouli s vazelínou (naneste trochu vazelíny na vatu a zabalte do staniolu)
- Sáčky od čaje namočené ve vosku
Zbavte se mokra
Pokud prší, je opravdu důležité, abyste dostali oheň z mokré země. To je nezbytné k tomu, aby troud dobře hořel. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je odkopat vlhkou půdu. Jakmile se dostanete k suché zemi, začněte budovat oheň. Dobrou metodou je také tzv. vyvýšení ohně: na zemi vytvořte vrstvu palivového dřeva, a poté na ní vytvořte další vrstvu v opačném směru. Na tomto podkladu už můžete rozdělat oheň.
Zapalte oheň
Základ už máte hotový, teď už jen stačí naskládat hromadu troudu a nad ní (a také okolo) vytvořit teepee z palivového dřeva. Zespodu zapalte zápalkami troud, opatrně do něj foukněte a už jen sledujte, jak váš oheň roste. Zbylý podpal a palivové dříví nechte ležet vedle ohně, aby proschlo a později mohlo být použito k udržení ohně.