Jak chutná víno, které strávilo rok ve vesmíru?
Odborníci na ochutnávání vína ochutnali první, které bylo rok ve vesmíru a v podstatě tam zrálo. Jestli vás zajímá, jak takové víno může chutnat, přineseme první pocity specialistů, kteří měli tu možnost toto víno ochutnat. Akce se konala ve Francii, kdy se testovalo takové víno vlastně vůbec poprvé.
Několik lahví červeného vína se poslalo v roce 2019 do vesmíru
Dvanáct lahví červeného vína na konci roku 2019 odlétlo na Mezinárodní vesmírnou stanici. Jejich dodávka byla součástí akce zvané CommuBioS. Ta má za cíl prozkoumat, jak takové tekutiny zrají a stárnou při nulové gravitaci. Již začátkem roku 2021 se vína vrátila na planetu Zemi, kde je mohli ochutnat specialisté na degustaci vína.
Bylo pozváno pouze dvanáct lidí, kteří měli tu čest ochutnat první víno z vesmíru. Byli pohoštění hned několika vzorky a hodnotila se vůně, barva i další atributy, které jsou pro kvalitní a dobré víno důležité. Jednohlasně byla vína prohlášená za skvělá, což potěšilo nejen odborníky na víno, ale také samotné vědce. Rozdíly ale byly viditelné. Během 14 měsíců ve vesmíru se víno rozvinulo a celkově ho lidé popsali jako chutné s bohatým buketem.
Odbornice připustila, že je víno dokonce lepší než pozemské
Jane Anson, která zastupovala časopis Decanter, dokonce řekla, že víno, které bylo z vesmíru, bylo mnohem chutnější než jeho pozemské protějšky, které zrály stejnou dobu. Podle jejich slov to víno, které zrálo na Zemi, bylo uzavřenější a jeho chuť odpovídala mladšímu ročníku. Vesmírné víno ale odhalilo více květinové vůně.
Vědci zároveň prohlásili, že bude provedena také fyzikálně-chemická analýza, ve které se odhalí rozdíly ve vůni, barvě i chuti. Výzkumy tak budou i nadále pokračovat, ale vědci jsou rozhodnuti udělat všechno proto, aby se jednou vína mohla do vesmíru podívat pravidelně. Jak to nakonec celé dopadne a jestli budete víno pěstovat i na vesmírných stanicích, ale ještě nevíme.
Zdroj: https://www.aljazeera.com/economy/2021/3/24/space-wine-researchers-analyse-wine-that-spent-year-on-iss