Podzimní čas volá k úklidu náhrobků. Jak z nich dostat vosk a rez?

Blíží se dušičky, a to je čas, kdy se hromada lidí zvedne a navštíví své mrtvé příbuzné na hřbitovy. Součástí této návštěvy je nejen zapálení svíčky, jak si mnozí lidé myslí, ale také starost o náhrobek, který může během rok zrezivět nebo se na něj vylije vosk ze svíček. Nestačí tedy jen položit květinu a odejít. Dávejte si na náhrobky pozor a udržujte je čisté, protože tak dáte najevo, že vám na blízkých zemřelých záleží.

Mohlo by vás zajímat:  Lepší než citrón: kdoule je vynikajícím doplňkem do čaje, obzvlášť v zimě prokáže svou sílu

Jak pečovat o náhrobek?

Jestli chcete efektivně odstranit zatuhlý vosk z náhrobku, můžete si pořídit speciální škrabky, které ho odstraní a zároveň jimi nepoškodíte náhrobní kámen. Můžete zkusit použít přípravky určené na čištění autoskel. Vosk pokropte horkou vodou z termosky, otřete vlhkým hadříkem nebo používejte čistič vosku.

Z pomníku je možné odstranit také rez a další nečistoty. Bohužel někdy nestačí jen oprášit náhrobek od listí nebo plodů ze stromů. I na rez je vhodné použít měkký hadřík z mikrovlákna. Na rez naneste směs z jedlé sody a peroxidu vodíku. Nechte několik minut na špinavém místě působit a poté opláchněte vodou a osušte celý kámen měkkým hadříkem.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené masopustní chuťovky jsou pro trávení velká zátěž. Koblihy i fánky jsou plné kalorií a tuku

Plísně nebo mech nebudou mít šanci

Pokud vás trápí nejen nečistoty, ale také plíseň nebo lišejník na náhrobku, i tady si snadno poradíte. Všechny druhy kamenů můžete vzít vodou a hadříkem, protože tím nic nezkazíte. Můžete použít i mycí prostředek, ale po jeho použití nezapomeňte kámen opláchnout čistou vodou. Nakonec otřete dosucha a vyleštěte.

Pokud se chystáte na hřbitov, nezapomeňte si přibalit měkký kartáč, kterým odstraníte spadané listí a také hrábě, kterými očistíte okolí hrobu. Použít na náhrobní kameny můžete také vhodnou impregnaci, se kterou vám poradí odborníci. Pokud ji použijete, ušetříte si mnoho práce při další návštěvě. Dávejte si pozor, z jakého materiálu máte náhrobek vyrobený, protože podle toho si impregnaci vyberete.

Zdroj: https://www.aftermath.com/blog/cleaning-headstones/