Ignorovat bolest břicha může znamenat velké problémy. Se žlučníkem není radno si zahrávat
Trápí vás silné bolesti v nadbřišku poté, co sníte tučné jídlo? Trpíte nevolností nebo zvracíte? Na vině může být nemocný žlučník. Úkolem tohoto orgánu je ukládat a zahušťovat žluč, kterou potřebujeme k trávení tuků. Během jídla putuje tuk žlučovými cestami z vaku do dvanáctníku, kde začínají trávicí procesy. A právě zde se u některých lidí cholesterol nebo krystalky žlučové soli shlukují do různě velkých hrudek a vytváří žlučové usazeniny, lidově žlučové kameny.
Co je příčinou bolestí žlučníku?
Usazeniny omezují tok žluči, což způsobuje bolesti a záněty. Problémy často provází obezita, cukrovka a poruchy metabolismu tuků. Dalšími příčinami potíží jsou obvykle dietní chyby – příliš mnoho cukru ve stravě a příliš málo zdravých tuků (například olivového oleje). To vede k tomu, že máme v těle příliš málo lecitinu, látky, která pomáhá rozpouštět cholesterol.

Intenzivní zeštíhlující kúry také zhoršují vyprazdňování žlučníku. Obecně jakákoliv dieta s nízkým obsahem tuků vede ke stagnaci žluči ve žlučníku a tvorbě usazenin cholesterolu. Další chybou, kterou často děláme, je ignorování potravinových intolerancí. Jedním z příznaků bývá průjem, mimo jiné se ale také zvyšuje riziko tvorby kamenů.
Jak si ulevit od bolesti
Kde se vůbec nachází žlučník? Tento poměrně malý orgán hruškovitého tvaru najdeme na pravé straně břicha pod žebry a těsně pod játry. Proto se jeho bolest často zaměňuje s jaterními problémy. Nejčastějším onemocněním žlučníku jsou už zmíněné žlučové kameny, odborně urolitiáza, a akutní či chronické záněty.
Pokud máte záchvat biliární koliky, který se projevuje náhlou a ostrou bolestí na pravé straně pod žebry, vezměte si nejprve úlevový lék. Lehněte si na záda a na břicho si přiložte nahřátý termofor či teplý obklad. Bolest by měla pomalu ustoupit. Pokud ale přetrvává i po hodině, raději zavolejte sanitku, možná bude nutný lékařský zákrok.
Zdroj: https://www.davidsongi.com/gallbladder-disease-not-ignored/