Hřiby a lišky už nikoho nepřekvapí. Při houbovém menu vsaďte raději na klouzky
Klouzky jsou nejen jedlé, ale také velmi chutné houby. Tato pochoutka, která značně ozvláštní menu, je stále oblíbenější. Ačkoli se netěší oblibě rovnající se pravému hřibu, stojí za to je ocenit, protože dávají pokrmům fantastickou vůni a okamžitě připomenou lesní pohodu. Co připravit z klouzků? Zjistěte, jaké kulinářské triky jsou nezbytné k extrahování jejich vlastností a co by se nemělo dělat s těmito houbami.
Jak vypadají klouzky a kde je hledat?
V Česku jsou klouzky považovány za běžný druh a vyskytují se téměř v celé zemi – s výjimkou horských oblastí. Rostou v jehličnatých lesích. Kdy je nejlepší naplánovat jejich sběr? Klouzky je možné sbírat až do pozdního podzimu. V září a říjnu je úroda nejbohatší. Pokud je však podzim dlouhý a relativně teplý, lze tyto exempláře najít i na začátku prosince.
Jak rozpoznat klouzek?
Jeho hnědý klobouk dosahuje průměru až 15 centimetrů. Méně často má nažloutlý, šedý nebo olivový odstín. Charakteristickým rysem houby je hladký a slizký povrch. Stonek je zase jasně žlutý – u mladých exemplářů si navíc všimneme krémového kroužku.
Měli byste loupat klouzek?
Klobouk houby je pokrytý slizkou vrstvou, ze které je odvozen její název. Podle lesklého povrchu se klouzku také lidově říká máslák. Tato slizká slupka má hořkou pachuť s výrazně kyselými tóny. Hlen na povrchu klobouku také ztěžuje trávení. U citlivých lidí můžou nastat nepříjemné zažívací potíže, průjem a zvracení. Z tohoto důvodu se doporučuje před zpracováním vrchní vrstvu klobouku sloupnout.
Jak loupat klouzek?
Zásobte se jednorázovými rukavicemi, díky nimž se vyhnete usazování lepkavého hlenu přímo na rukou. Proces odstraňování slupky může usnadnit ponoření do vody se solí v koncentraci 8–10 %. V takové lázni potřebují strávit tyto houby celou noc, ale nejméně 8 hodin. Následující den je okamžitě opláchněte. Houby připravené tímto způsobem budou vhodné pro vaření nebo dušení.
Zdroj: https://bonapeti.com/n-34370-Suillus