Vlhký vzduch ohrožuje domovy i naše zdraví. Řešení nabízí oblíbené dekorace

Podzim a zima jsou obdobím, kdy jsou zvláště patrné problémy s nadměrnou vlhkostí v domácnosti. To může vést k rozvoji plísní, jejichž spory a vylučované mykotoxiny cirkulující ve vzduchu mají velmi nepříznivý vliv na zdraví. K udržení optimální vlhkosti, stejně jako kvality vzduchu pomůže vlhkoměr. Jak ale docílit ideální vlhkosti vzduchu?

Proč se v bytě během topné sezóny objevuje vlhkost?

Jedním z důvodů je počasí. Deště a mlhy způsobují, že vzduch je více vlhký a proniká snáze do našich domovů. Druhým zdrojem jsou naše každodenní činnosti: pára stoupající během vaření, prádlo visící uvnitř bytu, vany plné teplé vody – to vše zvyšuje vlhkost vzduchu. Mezitím v chladnějších dnech trávíme více času doma, ale méně často větráme, a cirkulace vzduchu tak nestačí. Stojí za to starat se o kvalitu ovzduší na podzim a v zimě, protože nadměrná vlhkost po dlouhou dobu může vést k rozvoji plísní a hub, které jsou velmi škodlivé pro zdraví. Kondenzace vody na okenních tabulích nebo stěnách je znamením, že bychom měli začít jednat.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet působí výborně proti vodnímu kameni, rzi i plevelu na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Jak bojovat s vlhkostí doma?

Nadměrná vlhkost může být důsledkem konstrukčních chyb a materiálů použitých při stavbě domu, a dokonce i barev použitých k dokončení interiérů. V takových situacích může být boj proti vlhkosti obzvláště obtížný. Co však dělat, když dům již stojí a pozorujeme kondenzaci vody v bytě? Nejjednodušší metodou je správné větrání prostor. Může být krátké, ale mělo by být časté a intenzivní. Na trhu existují speciální zařízení pro odvlhčování vzduchu, ale můžete také použít domácí metody.

Mohlo by vás zajímat:  Komáři už se k vám ani nepřiblíží. Domácí sprej nesnesou a odletí pryč

Jaké rostliny absorbují vlhkost ze vzduchu?

Vynikající metodou pro snížení vlhkosti v bytě je využití pokojových rostlin. Rostliny berou vodu nejen z půdy pomocí kořenového systému, ale také absorbují vlhkost ze vzduchu celým povrchem listů. Některé z nich mají také další skvělou vlastnost, kdy jsou schopny neutralizovat škodlivé látky obsažené ve vzduchu. Jaké rostliny stojí za nákup? Pokud chcete regulovat úroveň vlhkosti v místnostech, stojí za to koupit následující rostliny:

  • břečťan obecný,
  • lopatkovec,
  • kapradiny,
  • zelenec chocholatý,
  • guinejskou sansevieru,
  • palmy.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/hpgen/plants-that-absorb-humidity.htm