Nejen bylinka do bramboráků a guláše. Majoránka je bezkonkurenčním lékem při nachlazení a chřipce

Podzimní a zimní období je jako dělané pro různé infekce, které se nejčastěji projeví nachlazením nebo chřipkou. Většinu z nich doprovází rýma, slabost a kašel. V lékárně najdeme nepřeberné množství různých léků, které by měly pomoci v boji s těmito problémy. Můžete vyzkoušet i domácí prostředky, díky kterým se rychleji zotavíte. Stále více lidí se obrací k výhodám přírodní medicíny, která může účinně pomoci zbavit se nachlazení a dalších příznaků nemoci. Tato forma léčby by samozřejmě měla být pouze doplňkem k medikaci, kterou nastavil lékař.

Mohlo by vás zajímat:  Při hypertenzi hraje jídelníček zásadní roli. Některé položky je lepší rovnou vyškrtnout

Majoránka jako přírodní léčivo

Jedním ze způsobů, jak si poradit s rýmou, je sáhnout po majoránce. Snižuje otok nosní sliznice, což usnadňuje dýchání. Díky zdraví prospěšným vlastnostem majoránka může pomoci zvládnout i neutišitelný kašel. Majoránka obsahuje látky, které mají expektorační účinek. Proto je nejvhodnější ji užívat při vlhkém kašli.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava majoránky na inhalaci

Inhalace z majoránky je ideální při ucpaném nosu, rýmě nebo zánětu dutin. Bylinku nasypte do misky, zalijte vroucí vodou a pak na několik minut odstavte, aby se vylouhovala. Po uplynutí této doby skloňte hlavu nad mísu a přikryjte ji ručníkem. Majoránku inhalujte maximálně několik minut.

Mohlo by vás zajímat:  Diety nejen při hubnutí: úprava jídelníčku je při řadě onemocnění zásadní

Majoránkový nálev a kloktadlo

Jednu polévkovou lžíci sušené majoránky dejte do sklenice, zalijte vroucí vodou a nechte přikrytou 15 minut louhovat. Když nálev vychladne, sceďte ho. Do nálevu přidejte jednu lžíci medu. Takto připravený nálev pijte alespoň 2–3× denně. Další dobrou variantou, jak zmírnit kašel, je připravit si kloktadlo z majoránky. Bylinky zalijte vroucí vodou a počkejte, než se vyluhují. Po 10 minutách směs sceďte a do nálevu přidejte jednu lžíci olivového oleje. Po důkladném promíchání si vypláchněte a vykloktejte hrdo nálevem. Po několika vteřinách směs vyplivněte.

Zdroj: https://www.rxlist.com/marjoram/supplements.htm