Heterochromie může být vrozená i příznakem nemoci. Tento vzácný jev potká jen procento populace
Rozdílná barva očí je velmi vzácná a jejich majitelé se většinou považují za jedinečné. Fenomén heterochromie obvykle není nebezpečný, ale v některých případech může být příznakem vážné nemoci. V dnešním článku vám povíme, co dělat, když si všimnete rozdílné barvy duhovek.
Co je heterochromie
Heterochromie je lékařský termín používaný k popisu barvy duhovky. Zjednodušeně řečeno, o heterochromii se mluví, když má člověk různě barevné oči, například jedna duhovka je modrá a druhá hnědá. Heterochromie je běžná u zvířat, hlavně u psů, koček a koní, a u lidí je poměrně vzácná. Odhaduje se, že jinak barevné oči má jen 1 procento populace. Ve Spojených státech je to tak méně než 200 000 lidí.
Heterochromie je klasifikována různými způsoby. Může se jednat o celkovou heterochromii, kdy má každé oko úplně jinou barvu. Jedno je modré a druhé hnědé. Částečná heterochromie se nazývá také heterochromie jednoho oka. To je situace, kdy pouze část duhovky má jinou barvu než zbytek. O centrální heterochromii se mluví tehdy, když vnitřní část duhovky má jinou barvu než její obvod.
Příčiny heterochromie
Heterochromie je nejčastěji vrozeným stavem (je výsledkem mírné mutace). Většina lidí, kteří se narodili s heterochromií, nemá žádné zdravotní problémy. Ve vzácných případech je heterochromie příznakem jiného vrozeného onemocnění. Mezi důvody získání heterochromie patří například poranění očí, krvácení z očí, otok způsobený zánětem duhovky nebo uveitida oka.
Další příčiny mohou být oční chirurgie, glaukom a některé léky používané k jeho léčbě, Fuchsova heterochromní iridocyklitida, získaný Hornerův syndrom (soubor symptomů způsobených poškozením vláken inervace oka). Pokud je heterochromie výsledkem nemoci, u člověka se mohou vyskytnout různé příznaky. Bolest očí, zarudnutí a poškození zraku. Oftalmolog vyloučí nebo potvrdí heterochromii a hledá základní příčiny. Ve většině případů nedojde k nemoci nebo stavu, který by způsobil změnu barvy očí, ale je důležité tyto podmínky vyloučit.
Zdroj: https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-heterochromia