Heterochromie může být vrozená i příznakem nemoci. Tento vzácný jev potká jen procento populace

Rozdílná barva očí je velmi vzácná a jejich majitelé se většinou považují za jedinečné. Fenomén heterochromie obvykle není nebezpečný, ale v některých případech může být příznakem vážné nemoci. V dnešním článku vám povíme, co dělat, když si všimnete rozdílné barvy duhovek.

Co je heterochromie

Heterochromie je lékařský termín používaný k popisu barvy duhovky. Zjednodušeně řečeno, o heterochromii se mluví, když má člověk různě barevné oči, například jedna duhovka je modrá a druhá hnědá. Heterochromie je běžná u zvířat, hlavně u psů, koček a koní, a u lidí je poměrně vzácná. Odhaduje se, že jinak barevné oči má jen 1 procento populace. Ve Spojených státech je to tak méně než 200 000 lidí.

Heterochromie je klasifikována různými způsoby. Může se jednat o celkovou heterochromii, kdy má každé oko úplně jinou barvu. Jedno je modré a druhé hnědé. Částečná heterochromie se nazývá také heterochromie jednoho oka. To je situace, kdy pouze část duhovky má jinou barvu než zbytek. O centrální heterochromii se mluví tehdy, když vnitřní část duhovky má jinou barvu než její obvod.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli obavám z rakoviny mnozí kávu raději nepijí. Odborná studie přinesla jasnou odpověď
Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny heterochromie

Heterochromie je nejčastěji vrozeným stavem (je výsledkem mírné mutace). Většina lidí, kteří se narodili s heterochromií, nemá žádné zdravotní problémy. Ve vzácných případech je heterochromie příznakem jiného vrozeného onemocnění. Mezi důvody získání heterochromie patří například poranění očí, krvácení z očí, otok způsobený zánětem duhovky nebo uveitida oka.

Další příčiny mohou být oční chirurgie, glaukom a některé léky používané k jeho léčbě, Fuchsova heterochromní iridocyklitida, získaný Hornerův syndrom (soubor symptomů způsobených poškozením vláken inervace oka). Pokud je heterochromie výsledkem nemoci, u člověka se mohou vyskytnout různé příznaky. Bolest očí, zarudnutí a poškození zraku. Oftalmolog vyloučí nebo potvrdí heterochromii a hledá základní příčiny. Ve většině případů nedojde k nemoci nebo stavu, který by způsobil změnu barvy očí, ale je důležité tyto podmínky vyloučit.

Zdroj: https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-heterochromia