Fíkus je oblíbeným doplňkem interiéru, málokdo však ví, že je nebezpečný

Fíkusy jsou oblíbené pokojové rostliny a hojně se v našich domácnostech pěstují. Bohužel tyto krásné tropické rostliny mohou být nebezpečné a pro některé lidi i jedovaté. Zjistěte, proč je fíkus poměrně rizikovou rostlinou a jak se v případě otravy zachovat.

Pro koho jsou fíkusy nebezpečné?

Fíkusy v domácích podmínkách obvykle dorůstají až do výšky dvou metrů, jako například fíkus benjamin nebo fíkus jarní. Velké, lesklé a hladké listy mění se zvyšujícím se věkem barvu, což je pro ně charakteristický rys. Uvnitř rostliny proudí hustá mléčná míza, která začne vytékat při poškození listu nebo ulomení výhonku. Látky přítomné v mléčné míze představují hrozbu zejména pro alergiky. Problémy se však mohou objevit i u dětí, astmatiků a lidí trpících atopickou dermatitidou.

Mohlo by vás zajímat:  Ochrana balkonu před holuby: využít lze jednoduché metody

Alergická reakce

Silná alergická reakce se objevuje většinou po kontaktu s mízou. Nicméně příznaky se mohou objevit, i pokud jste s rostlinnou v jedné místnosti. Na povrchu listů rostliny se vylučují látky, které se spojují s prachem usazeným na listech, a taková směs se může volně pohybovat vzduchem a dýcháním se dostane do našeho těla. Nejčastějšími příznaky alergie na tyto prachové částice jsou rýma, otok sliznice nebo zánět očí.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvlášť nebezpečné mohou být fíkusy pro malé děti. Jelikož míza připomíná mléko, můžou být v pokušení ji ochutnat. Po konzumaci šťávy se nejčastěji objevují průjmy, zvracení a slintání. V méně závažných případech děti trpí pouze bolestí břicha.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinné čaje ochrání rostliny na zahradě před škůdci a chorobami

Co dělat v případě otravy?

Při pouhém kontaktu kůže s mízou je nutné postižené místo co nejdříve umýt vodou a mýdlem. Následně sledovat, zda se stav nějak nezhorší. Při požití šťávy se doporučuje vymýt ústa velkým množstvím vody a následně vyvolat zvracení, což pomůže tělu zbavit se škodlivých látek a zmírnit příznaky otravy.

Jestliže trpíte alergií na prachové částice z fíkusu, měli byste rostlinu přesunout na místo, kde trávíte méně času. Případně jej darovat do dobrých rukou. Buďte si jistí, že se o rostlinu někdo rád postará.

Zdroj: https://en.garden-landscape.com/ficus-is-toxic-to-people-and-pets-4137