Nejvyšší čas zasadit na zahradu okouzlující lilie. Nejlépe porostou v prosluněném záhonu

Lilie patří k okrasným květinám s okouzlujícími květy a intenzivní vůní. Jejich přítomnost vyvolává příjemný pocit. Pokud byste si chtěli pořídit lilii, tak je potřeba jí vytvořit ideální podmínky pro výsadbu na jaře. Příprava místa pro tyto květiny má svá pravidla, která je nutno dodržet.

Kdy je správný čas pro výsadbu lilií?

Pouze ve dvou obdobích můžete vysadit cibulky lilií:

  • na jaře,
  • na podzim.

Lepší variantou podle odborníků je jaro, a to mezi dubnem a květnem. Dává rostlině totiž více času zakořenit a větší odolnost vůči zimě.

Jak začít

Důležitá je také příprava před samotnou výsadbou. Jaro je ideální i z důvodu větší nabídky cibulovin. Při nakupování je potřeba dbát na jejich vzhled. Nejlépe vyberte cibule bez známky zabarvení, poškození či chorob. Lilie byste měli zasadit co nejdříve po nákupu.

Mohlo by vás zajímat:  S tímto fíglem už vám nikdy nebude zima na nohy! Vyzkoušejte originální způsob úpravy bot
Zdroj obrázku: Freepik

Tady se otevírá otázka, jak připravit dané místo. Začněte zhruba 2 týdny před výsadbou. Dané místo je potřeba vyčistit od plevelu a zkypřit půdu. Tímto získá zemina čas se usadit, takže budete moci umístit cibuli do správné hloubky. Do půdy je potřeba aplikovat vícesložkové hnojivo (v dominanci dusíku, fosforu a draslíku). Půda by měla být odvodněná, protože příliš velké mokro liliím nesvědčí. Vhodné pH půdy se pohybuje mezi 5,5–7 (mírně kyselá zem). Poté je potřeba vybrat místo bez větru a vysazovat je do trsů (tím získáme nejhezčí design). V poslední řadě potřebují hodně slunce.

Výsadba

Teď když už víte, kdy začít s výsadbou a jak se připravit, tak si popíšeme, jak provedeme výsadbu. Ještě než začnete, se vyplatí shrabat půdu a odstranit případný plevel.

Začneme kopáním díry. U nízkých odrůd by měly být hluboké 10–15 cm a vysoké 15–20 cm. Měli byste dodržet vzdálenost mezi jednotlivými kusy 25 cm. Vše ale záleží na odrůdě, vyšší odrůdy potřebují více prostoru, a to až s rozestupy 50 cm. Poté vložte cibulky do děr, zahrabte je a jemně oklepejte půdu. Posledním bodem je zalití zasazeného místa, ale nepřehánějte to, jelikož je potřeba se vyhnout přemokření v místě zasazení. Pokud jste tedy rozhodnutí, tak je nejvyšší čas pro koupi a přípravu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-lilies/