Před nástupem zimy potřebují zahradní rostliny zajistit dostatečnou ochranu

Chcete-li si další rok užít krásnou zahradu, stojí za to učinit ty správné kroky už v listopadu. Rostliny musíte správně ochránit před zimou. Některé druhy jsou velmi citlivé na chlad a vyžadují tím pádem náležitou a důkladnou ochranu.

Správné pokrývání

Rostlinné pokrývky proti mrazu by se měli používat ve správný čas. Tento okamžik do velké míry závisí na požadavcích konkrétního druhu. Podle odborníků by se to mělo dělat jen tehdy, když teplota v noci klesne pod -5 stupňů Celsia. Pokud rostliny zakryjeme příliš brzy, může je kryt zbytečně stimulovat k růstu. Může také způsobit jejich hnilobu. Na druhé straně příliš pozdní ochrana rostlin před mrazem je může vychladnout. Proto v následujícím roce mohou například nekvést.

Mohlo by vás zajímat:  Léto už je sice pryč, kostky ledu ale ještě využijete. Trik se sušičkou překvapí

Mohou být pokryty například větvičkami jehličnanů, listů nebo slámy. Tímto způsobem budou chráněny kořeny rostliny. Může se také použít kůra nebo piliny. Pro některé z nich to funguje nejlépe zaléváním. Tímto způsobem chráníme před nízkými teplotami, mimo jiné ozdobné keře, například růže.

selective-focus-shot-frost-rosehips
Zdroj obrázku: Freepik

Které rostliny je třeba chránit

Existují druhy rostlin, které budou v zimních podmínkách skvělé. Ani špatné počasí jim vůbec neublíží, protože jsou zvyklí na drsné podnebí. Existují však i ty, které potřebují k přežití správné krytí. Ochrana rostlin před zimou vypadá trochu jinak, v závislosti na tom, o jaké rostliny se jedná. Mimo jiné jsou vystaveny škodlivým účinkům mrazu stálezelené listnaté rostliny jako například rododendron.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru matrace hraje roli osobní preference, vyšší cena nemusí znamenat kvalitu

Ne každý ví, že krytí vyžadují i ​​okrasné rostliny, tzn. ty pravidelně řezané do požadovaného tvaru. Díky systematickému prořezávání jsou méně odolné. Takže je musíte opatrně zakrýt – i když jde o smrky nebo borovice. Musíme chránit trvalky před mrazem včetně dekorativních trav, které jsou citlivé na nízké teploty. Některé stromy musí být také chráněny před chladem. Ovocné stromy jsou nejcitlivější – včetně třešní, broskví, třešní a meruněk.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-protect-plants-from-frost