Dokáže nakopnout a doplnit ztracenou energii. Někdy je ale lepší čaj vynechat

Bez čaje si lidé nedokážou představit život. Existuje mnoho druhů, připravují se za tepla i ve studených osvěžujících variantách. Je oblíbený pro svou chuť a povzbuzující účinky, protože obsahuje tein, což je příbuzný kofeinu, i různé antioxidanty. Právě pro svůj energetický efekt však není vhodné některé druhy konzumovat před spaním, protože může dojít k narušení odpočinku. Které druhy by se neměly pít po setmění?

Šest druhů čaje z čajovníku

Černý čaj je jednoznačně celosvětovou jedničkou, přes 90 % prodeje připadá na něj, ale oblíbený je také zelený, který získává na popularitě. Mezi další časté patří bílý, žlutý, modrý nebo červený, které mají odlišné chuťové vlastnosti a působí na organismus jinak než klasický černý. Málokdo by ale řekl, že pocházejí z totožného keře čajovníku, jejich zpracování pouze probíhá rozdílně. Chuť nápoje je dána nejen přípravou, ale také procesem sušení nebo fermentací, kterou čajové lístky prošly.

Mohlo by vás zajímat:  Nadváhu u psů je důležité řešit úpravou stravy a pohybem
Zdroj obrázku: Freepik

Nejvíce teinu je v černém a bílém čaji

A jakým druhům čaje se vyhnout před spaním? Nejvíce teinu obsahují bílé a černé odrůdy, které se hodí pro ranní probuzení. V případě, že je pro vás černý čaj doslova nutností i ve večerních hodinách, doporučuje se delší louhování, aby obsah teinu nebyl vysoký. Naopak červené a zelené druhy jsou před spaním vhodnější, protože neobsahují této povzbuzující látky tolik. Všechny čaje jsou ale silným diuretikem, proto je nutné počítat s tím, že pitím čaje před spaním riskujete, že v průběhu spánku budete vyrušeni nutným výletem na toaletu.

Mohlo by vás zajímat:  Váha nemusí ukázat správnou hmotnost. Záleží na době, kdy na váhu stoupneme

Raději bylinkové nálevy

Obdobně odborníci nedoporučují pít ve večerních hodinách čaj yerba maté, který obsahuje až 50 mg kofeinu v jednom šálku nálevu. Je vyhledávaný studenty při učení na zkoušky, protože vlévá energii do žil a zvyšuje soustředění. A jaké čaje pít pro zklidnění a lepší spánek? Bylinkové nálevy jsou správnou volbou, především ty z meduňky, heřmánku, máty nebo kozlíku.

Zdroj: https://www.letsdrinktea.com/when-to-drink-tea/