Bezlepková dieta není nudná. Na výběr je mnoho produktů, které zachutnají i zdravým lidem

Bezlepková dieta rozhodně není pro každého. Je založena na vyloučení nejen obilných produktů, ale také všech potravin, ve kterých by se lepek mohl vyskytovat. Bezlepková dieta ale neznamená, že se budete stravovat nudně nebo vám pokrmy nebudou chutnat. Bezlepkové produkty jsou velmi zdravé, ale také chutné, a proto se vyplatí je vyzkoušet. A dieta je vhodná nejen pro ty, kteří lepek nemohou.

Budete se muset vzdát tučných potravin a cukrovinek

Bezlepková dieta vyzkouší vaši vůli. Je totiž nutné vyřadit z jídelníčku nejen tučná jídla, ale také cukrovinky, těstoviny nebo pečivo. Bude velmi těžké přepnout na novou stravu, pokud tak ale učiníte, rozhodně neuděláte chybu. Celiakií nebo intolerancí na lepek u nás trpí až 6 % populace. Je to restriktivní dieta, která vyloučí mnoho produktů z jídelníčku.

Tuto dietu navíc volí i lidé, kteří lepek mohou. Mohou si tak vyzkoušet, jestli vydrží bez klasického pečiva nebo těstovin. O výrobcích pro celiaky nebo dietě koluje mnoho různých mýtů. Některé se dokonce opírají o odborné studie. Například není pravdou, že se lepek vyskytuje pouze v obilných produktech. Najdete ho i v takových, ve kterých byste to nečekali.

Mohlo by vás zajímat:  Kousnutí mravencem může způsobit anafylaktický šok. Nejhoršímu předejde včasné vyhledání lékaře
Zdroj obrázku: Freepik

Není pravdou, že lidé s celiakií mohou občas lepek

Vyskytují se mýty ohledně toho, že lepek mohou i celiaci, pokud si ho dopřejí pouze občas. Není to ale pravda, protože i malé množství může ublížit. Objevit se mohou žaludeční problémy, trávicí systém nebude fungovat správně. Navíc bezlepková dieta nemusí být jen zdravá. Dnes už existují produkty, které jsou sladké, ale stejně je můžete zařadit do bezlepkové výživy.

Bezlepková dieta může být také chutná a rozmanitá. Máte mnoho možností, jak si bezlepkové potraviny vychutnat. Možná se budete muset naučit nové recepty, ale rozhodně stojí za to je vyzkoušet. V kuchyni pak budete trávit asi více času, ale postupně se naučíte nové a zdravější recepty, které oceníte i ve chvíli, kdy chcete změnit své stravovací návyky.

Zdroj: https://www.coeliac.org.uk/information-and-support/living-gluten-free/the-gluten-free-diet/